Pasivaikščiojimai su Nijole

¨Pasivaikščiojimai su Nijole¨ - videoreportažas (Justina Marcinkutė).

Lietuviškų tradicijų puoselėjimas — ir darbas ir hobis
Nijolė Balčiūnienė — Lietuvos Respublikos Seimo nario Algirdo Patacko padejėja, Pavilnių ir Verkių regioninio parko direkcijos vyriausioji specialistė kultūrologė. Nuo studijų laikų ji yra aktyvi žygeivė ir ilgametė liaudies dainų klubo “Raskila” dalyvė. N. Balčiūnienė su draugija “Vilnija” rūpinasi etninių žemių lietuviais, Pavilnių ir Verkių regioniniame parke plėtoja ekologinį švietimą ir yra Vilniaus neakivaizdinės jaunųjų gamtotyrininkų mokyklos koordinatorė, taip pat ši moteris suspėja prisidėti prie aplinkosauginių bei tradicininių kalendorinių švenčių organizavimo, kuriose apsilanko gausybė keliauti ir būti gamtoje mėgstančių Vilniaus gyventojų. Prie visų minėtų pareigų, reikia pridėti ir gidės darbą. N. Balčiūnienė ilgametės darbo patirties metu puikiai susipažino su parko gamtos bei kultūros paveldo vertybėmis ir ekskursijų metu pristato jas lankytojams.

Pasivaikščiojimai su Nijole

Sekmadienio popietės — puiki proga pažinti Vilnių
Paklausta, kodėl rengia žygius po Vilniaus apylinkes, N. Balčiūnienė atsako: „Supratau, jog gamtos prieglobstyje organizuotų renginių vilniečiams beveik nėra, o sostinės gyventojai labai mažai žino ir apskritai nepažįsta čia pat esančių miesto apylinkių, o juk mūsų sostinė įsikūrusi labai gražiame kraštovaizdyje, kurį tikrai verta pamatyti kiekvienam nuo gamtos nutolusiam vilniečiui. Reikia rodyti žmonėms tą nepaprastą, didele įvairove pasižymintį, Vilniaus reljefą. Mes galime pasidžiaugti ežeringomis kalvomis, išvaizdžiais upių slėniais, stačiais šlaitiniais eroziniais kalvynais, natūraliais ūksmingais miškais“. Tokią gamtos įvairovę parodyti ir apie ją papasakoti N. Balčiūnienė gali kiekvienam, panorusiam sekmadienio popietę leistis į „pasivaikščiojimą su Nijole“. Jau tryliktus metus ši moteris bando pritaikyti per gyvenimą sukauptą patirtį ir perduoda ją žygeiviams. Nesvarbu, žiema, ar vasara, lyja, ar spigina saulė, aktyvi keliautoja sulaukia gausios, beveik visada penkiasdešimties žmonių skaičiaus siekiančios, auditorijos, kuri smalsiomis akimis žvelgdama laukia, kur šį kartą žygių vadovė juos nuves.

Vietoje žemėlapio — ilgametė patirtis
Geografijos mokslus Vilniaus universitete baigusiai N. Balčiūnienei keliaujant niekada neprireikia žemėlapio, dar studijų laikais, su kuprine ant pečių, ji, kartu su kurso draugais, aplankė ir išvaikščiojo visus įmanomus Vilniaus apylinkių kelius, miškus, kalvas, daubas, upių vagas ir ežerų pakrantes. Puikiai pažinodama gamtinius miesto maršrutus, kiekvieną sekmadienį geografė veda žygeivius vis kitu keliu, pasakoja vis kitas istorijas, o tiems, kurie ne visada gali keliauti kartu, ar nori geriau įsiminti maršrutų detales, žygių vadovė siūlo pavartyti 2008 metais išleistą savo knygą „Abipus Neries“. Joje kelionių entuziastai gali rasti visus pagrindinius Pavilnių bei Verkių regioninių parkų maršrutus, daugybę iliustracijų, gamtos ypatybių aprašymų ir pasidalinimų ilgamete geografine patirtimi.

Geriausias atlygis — ištikimų žygeivių būrys
N. Balčiūnienę džiugina tai, jog su ja kartą keliauti pradėję žmonės nenusivilia, užsikrečia žygeivystės liga ir entuziastingai turistauja dvejus, penkerius ar net trylika metų. Žygeivė prisimena net tokių išvykų, kuriose dalyvaudavo penkių ar septynių mėnesių kūdikiai. „Tuos kūdikėlius, nors ir visai vangiai snūduriuojančius, į kuprines įsidėję nešdavosi žygiuoti mėgstantys tėveliai, kurie patys visada man sakydavo, kad svarbiausia, būti gamtoje ir jau nuo vaikystės pradėti pažinti savo kraštą“, — prisiminimais dalinosi N. Balčiūnienė. Ir maži, ir dideli žygeivystės mėgėjai džiaugiasi, jog ši, tarp daugybės atsakingų pareigų besisukanti, moteris atranda laiko ir sekmadieniniams pasivaikščiojimams. Žygių dalyviai, negailėdami gerų žodžių apie N. Balčiūnienę, giria ją už pastangas ugdyti ir skatinti vilniečius geriau pažinti miesto regioninius parkus ir už galimybę kiekvienam rutinoje paskendusiam žmogui pabūti gamtoje bei prasmingai paįvairinti savo savaitgalius.

Reportažą galite peržiūrėti čia: http://youtu.be/-GUucUR1mxY

Reportažo autorė Justina Marcinkutė