Turizmas


.

Knygų lentynėlė

Liaudiškų šokių
vakaronės

Puslapis kitomis kalbomis:

EN RU DE LV PL

 

Panemunės pilys supa istorijos lopšį

Spausdinti
Yra Lietuvoje toks kelias, kuriuo važiuojantys istorikai ir gidai negali išlaikyti liežuvio už dantų. O turistai autobusuose mažai sėdi — ir vėl pilis, ir vėl piliakalnis, ir visur — gražuolis Nemunas. Panemunės pilys — taip vadinasi turistinis maršrutas, kurį maršrutą mums paliko prabėgę amžiai. Nuo Jurbarko beveik iki pat Kauno vingiuoja kelias: iš vienos pusės — Nemunas, iš kitos — skardžiai su pilimis, menančiomis dar kunigaikščio Vytenio laikus — tryliktąjį amžių.

Pilys ir piliakalniai seka viena po kitos: Panemunės, Raudonės, Veliuonos dvaro sodyba, Gedimino kapo piliakalnis, Belvederio dvaras, Palemono kalnas, Raudondvario Tiškevičių rūmai. Tai tik rėmai, kuriuose įspraustas dainomis austas Lietuvos grožis.

Šiaulių turizmo agentūros „Busturas“ gidė Raimonda Pilipavičienė sako, kad Panemunės maršrutą vis dažniau renkasi ne tik vaikai: “Iki šiol Panemune keliaudavo moksleiviai, nes čia — istorija kaip ant delno. Dabar vis dažniau tautos šaknimis domisi suaugusiųjų grupės. Istorija — besidomintiems, o grožis — visiems“.

Gidė pasakojo, kad dažnas nustemba, jog per pusantros valandos nuo Šiaulių galima pasiekti įspūdingą pilį ant Nemuno kranto. Ji taip ir vadinasi — Panemunės pilis. Šalia jos įsikūrusi Pilies gyvenvietė.

Pilis žavi įspūdingu bokštu, kaskadiniais tvenkiniais ir gilia istorija. Nors pilies bokštuose žiojėja šaudymo angos, istorikai teigia, kad čia didelių mūšių nebuvę.

Raudonės pilis ir parkas — viena gyvybingiausių šalyje istorinių pilių, nes čia kasdien zuja vaikai. Pilyje įsikūrusi Raudonės mokykla. Pilies bokštas siekia 33,5 metro. Nuo jo atsiveria nuostabi Panemunės panorama.

Raudonės parke išlikusi liepų alėja, kuria kadaise vaikščiojo ponios pūstomis suknelėmis. Viename medyje įaugusi geležtė, prie kurios rišdavo nusikaltusius baudžiauninkus. Leidžiantis Nemuno link prieš akis išdygsta žaibo nutvilkytas Gedimino ąžuolas, po kuriuo, anot legendos, didysis kunigaikštis puotavo paskutinį kartą.

Dar už kelių kilometrų, važiuojant palei Nemuną, atsiveria Veliuonos miestelio vaizdai. Į aukštutinę miestelio dalį yra tik vienas kelias — tarp dviejų didžiulių piliakalnių. Vienas kalnų vadinamas Gedimino kapo piliakalniu.

Veliuona garsėja klasicistinės architektūros paminklu — Veliuonos dvaro sodyba su parku. Čia gausu retų augalų. Parke auga itin retas tulpmedis. O taip pat — didžiausia Lietuvoje tuja.

Veliuonos bažnyčia didžiuojasi vietiniai katalikai. Sklando legenda, kad kadaise ties šia bažnyčia stebuklingai sustojo reformacijos plitimas.

Toliau — Belvederio dvaras ir parkas. Dvaro rūmai, itališkos vilos tipo, pastatyti ant aukšto Nemuno kranto. Į pastatą nuo veda 365 laiptų pakopos. Belvederis itališkai reiškia „gražus vaizdas“. Šiandien Belvederio rūmuose vertingiausia čia gyvenusių didikų koplyčia, po kuria yra išlikę giminės laidojimo navos.

Nuo Belvederio jau matosi ir Seredžiaus Palemono kalnas, nuo kurio atsiveria nuostabūs vaizdai. Palemono kalnas minimas Lietuvos metraštyje, legendiniame pasakojime apie romėnišką lietuvių kilmę.

Neva Romos kunigaikštis Palemonas per Baltijos jūrą, Kuršių marias ir Nemuną atplaukė iki Dubysos. Čia apsistojo, o lietuvių karališku krauju neabejojantys istorikai Seredžiaus piliakalnį pavadino Palemonu.

Dar keletas kilometrų — Raudondvaris, kuriuose pavaikščioję turistai prisipažįsta, jog mieliau gyventų rūmų arklidėse, nei rūmuose — arklidžių architektūra atrodo įspūdingesnė nei gyvenamųjų pastatų. Šiandien Raudondvario rūmuose įsikūręs Juozo Naujalio memorialinis muziejus.

Apžvelgus visas pilis lieka laiko gaivinamam Nemuno vandens turizmui. Kelios valandos laive padeda tvarkingai sudėlioti per dieną sukauptas istorines žinias. Kur plaukti? „Kur pasakysit, tik svarbiausia — dainuokit“, — atkerta laivo kapitonas ir pasuka laivą iš Kauno Nemunu žemyn. Vėliau įsuka į Nevėžį — leidžia keleiviams pasigrožėti prabangiomis pakrančių vilomis.

Alvydas JANUŠEVIČIUS. Straipsnis publikuotas dienraščio „ŠIAULIŲ KRAŠTAS“ 2007 m. Gegužės 18 d. numetyje.

/Informacijos šaltinis: www.skrastas.lt /

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Saugos kodas:* Code
Dar vienas saugos klausimas:* Kuri raidė svetainės pavadinime paveiksliukas kartojasi daugiausia kartų?
Komentarai (14)
RSS komentarai
1. 2013-03-12, 14:13
 
na kadangi esu dar tretcioke bet siuos miestus esu su klase vaziavus tikrai grazus miesteliai tikrai verta nuvaziuoti nes mes gryzom su ziniomis ir jos mums padejo na jai patys nuvaziuosit tai pamatysit
 
austeja
2. 2012-11-14, 12:44
 
Be galo myliu si krasta. Galiu palydeti seimas, pavienius asmenis ir sia ir kita Nemuno puse. Ispudziai nepamirstami. Mano el. p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą
 
Gidas
3. 2012-09-17, 16:52
 
apziurejs visas labai buvo grazu net nezinau ka dar apie jas pasakiti dar labai grazi jura us kieliu kiometru buvo raudondvrio dvaras.
 
milda
4. 2011-07-29, 12:56
 
zadam vaziuti su gimine i ta krasta rugpjuti turetu visiems patikti
 
Ramune
5. 2010-08-28, 15:06
 
prašome zamkaus dvaro nuotrauku ideti kaip ir pilies nuotraukos
 
Petrė
6. 2010-05-13, 17:33
 
ne geriau jau neplaukti
 
gyte13
7. 2009-10-09, 08:02
 
Patikėkit vakar buvau šitoj pily tiesiog nuostabu,bet kaip pamačiau karceryję lavoną tiesiog apsiverkiau,mano labai jautri sveikata tiesiog siūlau nuvažiuoti. Tiesiog pamačiau dvi mažytes žalias svieselias ir išsigandau...
 
Ledinę
8. 2009-07-26, 11:11
 
Krastas tikrai labai grazus, todel prasome nepravaziuoti ir pro sali ir uzsukti i kavine MONOPOLIS Jurbarke, Kranto g.7, aplinka senoviska, buvusiame Drusku sandelyje, maistas labai labai skanus.
 
Raminta
9. 2009-06-11, 10:51
 
Visus, kurie neturi galimybės savo jėgomis nuvažiuoti aplankyti to stebuklo, apie kurį čia taip gražiai rašo (o rašo tikrą teisybę!), kviečiame jungtis į mūsų organizuojamas ekskursijas po Panemunės pilis. Ekskursijų datas rasite mūsų svetainėje www.kiveda.lt
 
Kiveda
10. 2009-01-22, 06:59
 
jurbaro rajone Srirsnemunės seniuninjoje yra istorinis vadinamas zamkaus dvaras ir Panemunės pilis. Zamkaus dvaras buvo pagrindinis pajamų šaltinis pilies remontui. Jurbarko rajono žemė išaugino daug šviesuolių,vienas iš jų kun.Petraitis dirbdamas Čikagoje, davė Lietuvai didelę ekonomine paramą. Jis Lietuvai nupirko ir šį istorinį dvarą ir pilį. Valdė aštuonis metus. Dabar ant dvaro iškeltos dvi lentos su žymių žmonių užrašais dirbusius jaunimo švietimui, istorijoje kurį laiką buvo pamiršti. Ant dvaro sienos iškeltos dvi žymių žmonių lentos, su jų nuveiktais darbas jaunimo švietumui. Lankykite.
 
p.petraitienė@takas.lt
11. 2008-07-07, 20:38
 
as gyvenu prie panemuniu pilies ir ten buna daug svenciu labai idomu gerai kad gyvenu tokioje vietoje
 
Justas
12. 2008-05-29, 07:25
 
Jau prieškarinėje Lietuvoje Belvederyje veikė vienintelė pienininkystės mokykla. 1961 m. čia buvo įsteigtas žemės ūkio technikumas, kuris, nuo 1963 m. "pienininkus" perkėlus į Kalvarijų technikumą, liko veikti ir toliau. Vėliau rūmus ir parką gražiai užlaikė Klausučių sodininkystės ūkis. 1961-1966 m. man besimokant Belvederyje, rūmai ir parkas tiesiog klestėjo, ypač palyginus su dabartine vargana jų būkle. Kasmet atostogų metu juos aplankau ir vis su didesne širdgėla stebiu, kaip rūmai ir parkas nyksta. Sakoma, kad apie tautos pagarbą istorijai galima spręsti pagal istorinio paveldo saugojimą. Aš manyčiau, kad tai yra vienas iš valstybės valdžios rūpestingumo vertinimo indikatorių (lakmusų), nes ne vieno ar kelių žmonių jėgoms tokį paveldą išsaugoti. Gėda turėtų būti mūsų valdžiai ir labiausia - paveldosaugininkams, kad per 40 m. šitiek nugyventi, apgriauti rūmai, mišku ir kemsynu virtęs gražuolis parkas( beje, jame XX a. šeštajame dešimtmetyje derėjo net graikiški riešutmedžiai)
 
Juozas
13. 2008-03-24, 17:13
 
labai grazus vaizdai tik gaila kad belvederio rumai labai apleisti .........zmones taigi galim sutvarkyti.............gaila..
 
gintare
14. 2007-07-31, 18:38
 
teko siuo maršrutu keliauti. Tikrai buvau nustebusi, kad pas mus yra tiek daug graziu vietu issidesciusiu manyciau labai arti viena kitos. Noreciau dar kada pakartoti si kelia.
 
Neringa
 
Nuotykių maratonasAutostop.ltDviratis.lt
 

Kelionės

  Kultūrinis turizmas


   Daugiau kultūros

   Stovyklos vaikams

    Pasidalinkite info

    Bookmark and Share

    Reklamėlė

    Skrydis parasparniu
    expedicija.lt
    Klajoklis
    MontisMagia.lt
    SveikasVaikas.lt
    dzordzas.lt
    ViskasTurizmui.lt 120
    MusuPaveldas.lt
    PailsekLietuvoje.lt
    Armijai ir civiliams aic.lt
    ZaliejiTuristai.lt
    keliones_ir_pramogos
    Ditma.lt
    robinzonada.lt
    Sportas ir mada expedition.lt

    Juokelis

    Turistas klausia viešbučio administratoriaus:
    - Ar turite viešbutyje tylių kambarių?
    - Mūsų visi kambariai tylūs, tik gyventojai kartais triukšmauja.
     
    0 queries executed