Turizmas


.

Liaudiškų šokių
vakaronės

Puslapis kitomis kalbomis:

EN RU DE LV PL

 

Europos turizmo forume – apie šiandienos ir ateities turizmą

Spausdinti

Kasmet Europos Komisijos organizuojamame Europos forume aptariami aktualiausi turizmo klausimai. 2008 m. rugsėjo 16-19 d. Prancūzijoje, Bordo mieste, vyko jau 7-asis Europos turizmo forumas „Ką siūlo Europos turizmas: kokybė ir darna pagal poreikius ir naujas tendencijas“. Forume dalyvavo ir Lietuvos delegacija, kuriai vadovavo Lietuvos Respublikos ūkio viceministras Vytautas Naudužas. Delegacija taip pat dalyvavo neformaliame ministrų susitikime, projekto „Patraukliausia Europos turizmo vietovė“ pristatyme bei dvišaliuose susitikimuose.

Dėl patraukliausios Lietuvos turistinės vietovės vardo varžėsi 37 Lietuvos savivaldybės, teikusios paraiškas apskritims. Po pirminio vertinimo apskrityse Valstybiniam turizmo departamentui buvo pateikta 17 projektų. PoA paskutinės atrankos liko 13 projektų. Nugalėtoju paskelbtas Žemaitijos nacionalinis parkas.

Europos turizmo forumas prasidėjo iškilmingu projekto „European Destination of Excellence“ (EDEN) dalyvių stendų atidarymu. Šis projektas prasidėjo 2006 m. ir jo tikslas yra atkreipti dėmesį į Europos turistinių vietovių vertę, įvairovę ir bendrąsias savybes bei skatinti turistinių vietovių, kurių ekonominis augimas siejamas su darniuoju turizmu, plėtrą. Šių metų projekto tema buvo vietinis nematerialusis paveldas. Parodoje pristatyta 20 šalių stendų, tarp jų buvo ir laimėtojai iš Lietuvos – Žemaitijos nacionalinis parkas. Lietuvos stendas, puoštas rankų darbo medinėmis Užgavėnių kaukėmis, pripažintas vienu įdomiausių ir gražiausių.

Europos turizmo forume, kuriame dalyvavo 27 šalių delegacijos, didelis dėmesys buvo skirtas turistų poreikių pakitimams, tendencijoms ir diskusijoms apie Europos pasirengimą naujiems iššūkiams. Buvo konstatuota, kad turizmo sektoriuje darbo vietų skaičius auga sparčiausiai iš visų sričių. Pabrėžta, kad dėl spartaus šio sektoriaus augimo tampa vis sudėtingiau suderinti darną ir paklausą. Išskirti nauji veiksniai, kurie turi įtakos turizmui – tai internetas ir demografiniai pokyčiai. Europos turizmo iššūkis pastaruoju metu yra suprasti naujų, kylančių rinkų (Kinijos, Meksikos, Indijos, Brazilijos ir kt.) poreikius ir juos patenkinti. Taip pat ieškoti naujų rinkų. Turistų poreikiai keičiasi: atostogos trumpėja, turistai ieško teminių maršrutų, renginių (muzikos, sporto), daugiau domisi ekoturizmu. Taip pat buvo išreikštas susirūpinimas dėl ekonominės padėties įtakos šiandienos turizmui. Didėjant infliacijai, augant maisto, energetikos kainoms, žmonės mažina kelionių skaičių ir išlaidų keliaujant dydį. Yra pastebėta tendencija viešbučiuose apsistoti trumpiau, rinktis pigias avialinijas, atsisakyti brangių maršrutų. Dėl socialinių-ekonominių veiksnių įtakos ryškėja du rinkos poliai: pigūs ir daugiau nei vidutinio lygio pasiūlymai. Pabrėžta, kad šiuo metu reikia skatinti vietinį turizmą, turizmą tarp kaimyninių šalių, tarpregioninį, verslo bei renginių turizmą.

Kaip vienas iš kaimyninio turizmo skatinimo būdų pristatytas projektas „Cool Capitals“ (Nuostabiosios sostinės, http://www.coolcapitals.com/). Tai 5 Europos miestų: Amsterdamo, Antverpeno, Valencijos, Vienos bei Ciuricho - projektas pristatant JAV rinkai, populiarinant Europos miestų kultūrą, gyvenimo būdą, renginius.

Diskusijų metu Ūkio ministerijos viceministras Vytautas Naudužas pristatė, kuo Lietuva gali būti patraukli pasaulio ir Europos keliautojams, kuo išsiskiria mūsų šalis. Buvo pristatyti ir 2009-ųjų renginiai: Lietuvos vardo tūkstantmečio minėjimas bei „Vilnius – Europos kultūros sostinė“.

Susitikimo dalyviai atkreipė dėmesį, kad stebimas turistų atvykimų skaičiaus bei nakvynių viešbučiuose mažėjimas. Kaip atsvara atvykstamajam turizmui, daugelyje šalių stebimas vietinio turizmo augimas. Europos turistai nori mažesnių turizmo paslaugų kainų, tačiau aukštos kokybės. Pasak ministrų susitikimo dalyvių, stebimas vis didesnis turistų amžius (keliauja vis daugiau per 60 metų sulaukusių vokiečių), turistai domisi aktyviuoju turizmu, ekoturizmu, SPA, verslo turizmu. Ispanija informavo iniciavusi bandomąjį projektą, kuriuo siekiama paskatinti keliauti žmones, kurie niekada nėra keliavę į kitas šalis. V. Naudužas iškėlė problemą dėl trečiųjų šalių piliečių atvykimo į Lietuvą galimybes. Pasak jo, jaučiamas atvykstančiųjų iš Baltarusijos ir Rusijos mažėjimas, kurį sąlygoja aukštos Šengeno vizų kainos. Europos Komisijos vadovai pasiūlė Lietuvai išnagrinėti nacionalinės vizos Rusijos ir Baltarusijos piliečiams išdavimo galimybėmis. Tai padėtų sumažinti vizų kainas ir išlaikyti turistų iš trečiųjų šalių skaičių.

Taip pat išreikštas susirūpinimas, kad aukštos kvalifikacijos darbuotojai, gavę gerą išsilavinimą Europoje, dažnai išvyksta dirbti ne į Europos šalis. Dėl to jaučiamas paslaugų kokybės smukimas.

Buvo pabrėžta, kad ateities turizmo vizijai yra svarbiausi šie aspektai: kokybė, patrauklumas, saugumas ir socialinis aspektas. Keičiantis turizmo rinkoms, žmonės savo kelionėms renkasi nebe šalis, kaip buvo anksčiau, o tam tikrą vietovę, salą, pramogas bei skiria daugiau dėmesio paslaugų kokybei. Įdomu, kad tarp savęs dėl turistų srautų jau varžosi ne šalys, o tos pačios šalies miestai, regionai, lankytinos vietos.

Pasibaigus forumui buvo surengti dvišaliai susitikimai. Susitikimo su Lenkijos delegacija metu buvo aptariami galimi bendri projektai. Lenkai susidomėjo Lietuvos pusės pasiūlymu rengti 2009 m. Lietuvos-Lenkijos kelionių maratoną ir jam pritarė. O Lenkijos pusė iškėlė idėją rengti bendrus maršrutus, renginius pristatant Žalgirio mūšio 600 metų sukaktį. Susitikimų metu buvo aptartas 2009 metų darbo planas, jo įgyvendinimas bei priemonės. Nutarta pratęsti „Baltijos kelionių maratoną“, šalims pateikti rinkas, kuriose 2009 m. planuojama populiarinti savo šalį.

Informacija parengta pagal LR ūkio ministerijos pateiktą vizito į Bordo (Prancūzija) ataskaitą.

Informacijos šaltinis:

 
 
 

Pasidalinkite info

Bookmark and Share

Reklamėlė

LTV.lt
Armijai ir civiliams aic.lt
robinzonada.lt
ViskasTurizmui.lt 120
Ditma.lt
 

Juokelis

- Žinote, mano vyras ištisas dienas sėdi ir mąsto apie keliones.
- O ką jis daro išeiginėmis?
- Tiesiog sėdi...
 

Knygų lentynėlė