Turizmas


.

Liaudiškų šokių
vakaronės

Puslapis kitomis kalbomis:

EN RU DE LV PL

 

Laibasnapis kiras-retas paukštis Lietuvoje

Spausdinti
Praeitų metų rugpjūčio gale pirmą kartą Lietuvos paukščių tyrimo istorijoje Smiltynėje stebėjau retą šiaurės svečią – skeltauodegį kirą (Larus sabini). Šių metų paskutinę balandžio dieną, beveik ten pat, vėl stebėjau naują Lietuvai pietinių kirų rūšį – laibasnapį kirą (Larus genei). 
 
Tik išėjęs į Kopgalio pajūrį, maždaug už 100 m pastebėjau vienišą, seklumoje stovintį rudagalvį kirą- bent taip man pasirodė iš pradžių. Nei dydžių, nei spalvomis jis nesiskyrė nuo mums taip įprastų rudagalvių, tačiau iš karto kilo klausimas – kodėl jis ne ruda galva ir jeigu tai jaunas kiras, kodėl neturi būdingos rusvos skruosto dėmės bei sparnų margumo. Įtartinas pasirodė ir snapas, kuris atrodė ilgesnis ir plonesnis nei rudagalvio gentainio. Pritykinus arčiau, pavyko padaryti keletą nuotraukų, iš kurių netrukus paaiškėjo, kad Lietuvą aplankė dar viena retenybė. Kaip ir dera pietiečiui, kurio arealas susijęs su Viduržemio jūra, Ukraina, Turkija bei šiaurine Indijos vandenyno pakrante, mūsų platumose laibasnapiai kirai pasitaiko žymiai rečiau nei pernai rastasis skeltauodegis jų gentainis. Šio kiro dar nėra nei Latvijos, nei Estijos sąrašuose. Suomijoje per visą stebėjimų istoriją užfiksuotas vienintelis užskridimo atvejis, Švedijoje ir Lenkijoje po tris. Reguliariau jis aplanko Austriją, Olandiją ir Didžiąją Britaniją.
Veisimosi vietose laibasnapis kiras nėra gausus ir peri labai lokaliai, todėl rūšis įtraukta į Afrikos ir Eurazijos vandens paukščių apsaugos susitarimo (AEWA) sąrašus. Paskaičiuota, kad europinę šio kiro populiaciją sudaro apie 50 tūkst. porų, o pasaulinė nesiekia nei pusės milijono.

Pajūryje, be jau matyto naujoko, pasitaiko ir daugiau retenybių, kartas nuo karto pradžiuginančių ornitologo širdį. Čia reguliariai stebiu uolinius kalviukus, geltonsnapius čivylius, tripirščius kirus, smailiauodegius plėšikus. Neseniai Kogalyje apsilankė kalninė kielė, o Palangos parke fotografavau baltakaklę musinukę bei baltabruvius nykštukus

Straipsnio autorius: Saulius Karalius  Publikuota: 2008.05.16
/ Informacijos šaltinis: www.birdlife.lt /
 
 
 
 

Pasidalinkite info

Bookmark and Share

Reklamėlė

LTV.lt
robinzonada.lt
ViskasTurizmui.lt 120
Ditma.lt
Armijai ir civiliams aic.lt
 

Juokelis

Stiuardesė lėktuve:
-Gerbiami ponai ,prašome tvirčiau susiveržti diržus...
...mes pamiršome maistą.
 

Knygų lentynėlė