Turizmas


.

Liaudiškų šokių
vakaronės

Puslapis kitomis kalbomis:

EN RU DE LV PL

 

Maudytis galime drąsiai – maudyklų vanduo švarus

Spausdinti

Kepinant vasaros saulei vis daugiau žmonių laisvalaikį leidžia prie vandens telkinių, kur sukaitus taip smagu pasipliuškenti. Tačiau ar visur maudytis saugu? Europos Komisijos ir Europos aplinkos agentūros pateiktoje metinėje maudyklų vandens kokybės ataskaitoje skelbiama, kad 2009 metais europiečiai džiaugėsi švariu maudyklų vandeniu – būtiniausius standartus atitiko 96 proc. pajūrio maudyklų ir 90 proc. gėlo vandens maudyklų. Kaip šiame kontekste atrodo Lietuva?

43 naujos maudyklos

2009 metais Lietuvoje buvo stebima 112 maudyklų, kurios sudarė tik 0,5 proc. visų ES maudymosi vietų. 16 Lietuvos maudyklų yra jūros pakrantėse, 24 – prie upių ir 72 – prie ežerų. Per metus maudyklų Lietuvoje padaugėjo: atsirado dvi naujos maudyklos prie jūros ir net 42 naujos vietos maudytis prie ežerų bei upių.

Vanduo švarus, maudytis galima

Maudyklų vandens kokybė nustatoma tiriant vandens fizines, chemines ir mikrobiologines savybes. Nuo pat 2004 metų, kai ES ėmėsi tirti Lietuvos maudyklas, nė viena nebuvo uždaryta kaip neatitinkanti higienos normų.

Kaip ir 2008-aisiais, visos Lietuvos pajūrio maudyklos atitiko būtiniausias higienos normas. Net 97,9 proc. upių ir ežerų maudyklų atitiko būtiniausias higienos normas ir 60 proc. – griežtesnes rekomenduojamąsias vertes.

Svarbu laiku informuoti apie netinkamas maudyklas

2009 metais trumpalaikis užterštumas pastebėtas tik dviejose Lietuvos maudyklose: pajūryje ir Lėvens upėje. Lietuva ėmėsi visų Europos Sąjungoje privalomų veiksmų: informavo visuomenę apie laikinai nenaudotiną maudyklą, gresiančius pavojus jose išsimaudžius, o pašalinus užterštumą, pranešė, kad vėl galima maudytis ir kad pavojus nebegresia.

Tarp kaimynų Lietuvos maudyklos – švariausios

Lyginant Lietuvos ir kaimynių – Latvijos, Estijos ir Lenkijos maudyklas, aiškėja, kad Lietuvoje vanduo švariausias. Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, visos pajūrio maudyklos atitinka higienos normas. Tačiau Latvija šiek tiek nusileidžia švara gėlo vandens maudyklose, iš kurių būtinas higienos normas atitinka 97,4 proc. Estijoje būtiniausias higienos normas atitinka 96,3 proc. pajūrio ir 96,4 proc. gėlo vandens maudyklų. Lenkijoje padėtis prasčiausia – būtinas higienos normas atitinka 87,6 proc. jūros pakrančių ir 81,5 gėlo vandens maudyklų.

Maudykla – ne prie kiekvieno vandens telkinio

Higienos instituto Aplinkos poveikio sveikatai tyrimų skyriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja Gražvydė Norkienė sakė, kad apibendrinimus apie maudyklų būklę galima daryti tiktai sezono pabaigoje. „Maudimosi sezonas ką tik prasidėjo, dar ne visos savivaldybės pristatė vandens kokybės tyrimų rezultatus. Be to, sezono pradžioje maudyklų padėtis visada būna geresnė nei viduryje“, – sakė Gražvydė Norkienė.

Keliaujantiems prie upės ar ežero G. Norkienė pataria užsukti į higienos instituto svetainę (http://www.hi.lt), kurioje pateikiami reguliariai atnaujinami maudyklų vandens kokybės rezultatai. Be to, G. Norkienė primena, kad ne kiekviena prieiga prie vandens yra maudykla. Juk Lietuvoje vien ežerų yra daugiau nei 2000, o maudyklomis vadiname tik tas vietas, kurios yra savivaldybių institucijų sprendimais oficialiai patvirtintos ir atitinka maudykloms keliamus reikalavimus. Maudyklos įkuriamos tose vietose, kuriose „piko“ (savaitgaliai, karštomis dienomis) metu susirenka daugiau nei 100 žmonių. Jose turi būti persirengimo kabinos, šiukšliadėžės, informacijos stendai, taip pat įgyvendinti kiti paplūdimių įrengimui keliami reikalavimai. Žvelgdama į praėjusius metus G. Norkienė sakė, kad geriausia padėtis buvo Marijampolės, Telšių ir Vilniaus apskrities maudyklose – čia nebuvo užfiksuotas joks vandens užterštumas.

Švarūs vandens telkiniai – svarbus kriterijus renkantis atostogų vietą

Valstybinio turizmo departamento Turizmo rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vyr. specialistė Vilma Ališauskaitė sakė, kad užsieniečiai, atostogoms rinkdamiesi Lietuvos pajūrį, upę ar ežerą, domisi, kokioje aplinkoje praleis laiką, ar prie vandens telkinio yra įrengta maudykla, ar pasirinktoje maudykloje vanduo yra švarus ir šiltas, ar yra lieptelis, prieplauka, stovyklavietė ir pan. „Savaime suprantama, kad kiekvienas nori įsikurti kuo gražesnėje vietoje. Atvykdami į Lietuvą turistai domisi ne tik juos supsiančia aplinka, bet ir infrastruktūra, susisiekimu“, – sakė V. Ališauskaitė.

Taigi tai, kad mūsų maudyklos – švaresnės nei kaimyninių šalių, tikrai yra didelis pliusas. Gal reikėtų imti apie tai kalbėti garsiau ir šitaip pritraukti daugiau svečių iš užsienio...

 

2010-06-15

/ Informacijos šaltinis: www.europosistorijos.lt /

 
 
 

Pasidalinkite info

Bookmark and Share

Reklamėlė

LTV.lt
ViskasTurizmui.lt 120
Armijai ir civiliams aic.lt
Ditma.lt
robinzonada.lt
 

Juokelis

Stiuardesė lėktuve:
-Gerbiami ponai ,prašome tvirčiau susiveržti diržus...
...mes pamiršome maistą.
 

Knygų lentynėlė