Turizmas


.

Liaudiškų šokių
vakaronės

Puslapis kitomis kalbomis:

EN RU DE LV PL

 

Pavasaris keliauja per Europą!

Spausdinti

2010 metų vasario 1-ąją dieną Europoje prasidėjo naujas BirdLife International partnerių koordinuojamo edukacinio jaunimo projekto "Gyvasis pavasaris" (angl. – Spring Alive) etapas. Šią tarptautinę iniciatyvą koordinuoja Lenkijos paukščių apsaugos draugija OTOP (BirdLife partneris Lenkijoje), o lietuviškąją projekto dalį - Lietuvos ornitologų draugija (LOD).

"Gyvasis pavasaris" visų dalyvių laukia specialioje projekto interneto svetainėje www.springalive.net, kurioje moksleiviams, jų šeimų nariams ir mokytojams yra suteikta galimybė įvesti duomenis apie pirmuosius pastebėtus iš žiemaviečių sugrįžtančius paukščius. Pavasario pranašais šiame projekte pasirinktos keturios visoje Europoje aptinkamų paukščių rūšys. Tai baltasis gandras, šelmeninė kregždė, čiurlys ir gegutė.

"Gyvasis pavasaris" projekte, kaip ir kasmet, taip ir šiemet dalyvavo šimtai tūkstančių žmonių. Jų siunčiamų stebėjimų dėka galima sekti kaip pavasaris keliauja per Europą.

Naudojant visų stebėtojų duomenis projekto svetainėje (http://www.springalive.net) yra generuojami žemėlapiai, kuriuose galima stebėti kaip paukščiai sugrįžta iš savo žiemojimo vietų. Reguliariai tikrindami žemėlapius, stebėdami paukščius ir įvesdami duomenis apie savo stebėtus paukščius, projekto dalyviai patys turi galimybę paspartinti pavasario eigą savo šalyje ar regione.

Pagal užfiksuotus šių paukščių rūšių stebėjimų duomenis, nustatyta, kad pirmieji baltieji gandrai į Lietuvą sugrįžo kovo pradžioje. Pirmieji stebėjimai buvo užregistruoti šalies vakarinėje dalyje. Pirmieji čiurliai ir gegutės buvo užfiksuoti kovo pabaigoje, o pirmosios šelmeninės kregždės – tik balandžio pirmąjį dešimtadienį. Čiurliai pirmiausiai Lietuvoje buvo stebėti šalies pietinėje dalyje (Alytaus regione), gegutės – pajūryje (Klaipėdos regione), o šelmeninės kregždės – šalies vakarinėje dalyje.

Remiantis projekto dalyvių stebėjimais, turime galimybę kasmet sužinoti tikslias pirmųjų migrantų sugrįžimo datas, o galbūt net įvertinti kai kuriuos paukščių migracijos ypatumus ar nustatyti migracijos eigą įtakojančius aplinkos pokyčius. Paukščių apsaugos organizacijos šiuo projektu siekia priminti, kad migruojantys paukščiai aptinkami visoje Europoje, jie kerta daugybės valstybių sienas, ir, kad kiekvienas iš mūsų gali stebėti šį įspūdingą gamtos reiškinį prisijungdamas prie visoje Europoje vystančio projekto.


/ Informacijos šaltinis: www.aplinkosauga.lt /

 
 
 

Pasidalinkite info

Bookmark and Share

Reklamėlė

LTV.lt
robinzonada.lt
ViskasTurizmui.lt 120
Ditma.lt
Armijai ir civiliams aic.lt
 

Juokelis

Valstietis sako atvykusiems poilsiautojams:
- Pas mus rytais svečius žadina gaidys.
- O, kaip romantiška! – sušuko viena atvykėlė. – Tada užsukite jį 8 valandai.
 

Knygų lentynėlė