Turizmas


.

Knygų lentynėlė

Liaudiškų šokių
vakaronės

Puslapis kitomis kalbomis:

EN RU DE LV PL

 

Didingasis Medvėgalis

Spausdinti
2007-10-02 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė

Medvėgaliu vadinamas piliakalnis ir greta esanti aukščiausia Žemaitijos kalva (234,6 m). Medvėgalis stūkso Šilalės rajone, apie 8 km į šiaurės vakarus nuo Kaltinėnų, Karūžiškės dvaro laukuose.

Nuo piliakalnio atsiveria platūs vaizdai. Sakoma, jog nuo viršūnės matyti 14 bažnyčių bokštai, begalė kalvų, net už 30 km esanti Šatrija. Anksčiau Medvėgalis buvo tankiais krūmais apžėlęs kaip tūlo žemaičio barzda, taigi prašalaičiui būdavo keista, kad, atrodo, niekuo neišsiskiriantys kalneliai pelnytai tituluojami aukščiausiais Žemaitijoje. Šiandien užkopus ant kalno, prieš akis atsiveria antroji Lietuvos Kernavė. Įdomu tik - kur anksčiau įsikūrė gyventojai.

Piliakalnio papėdėje rasta net I tūkstantmečio po Kr. gyvenvietės liekanų. Gal ir čia koks žynys bus prie šventosios ugnies aukuro vaidilutes prižiūrėjęs. Žmonės pasakoja, kad kalne esą užmūrytas žemaičių kunigaikščio draugo Danilo pagalbininkas Medvedis su savo sėbrais. Jie patekę ant piliakalnio, kurio viršuje dievams ugnį kurstė vaidilutės ir ten buvę uždrausta pasirodyti vyrams, jėga bandė išsivesti dainingiausią vaidilutę - Dainorą. Už tai buvę įvilioti į spąstus ir nubausti.

Mena Medvėgalis ne tik žemaičių narsą, bet ir jų užsispyrimą bei apsukrumą. Ant kalno stovėjusią pilį kryžiuočiai sudegino 1329 m., tačiau iki to Medvėgalio gynėjus ne kartą grasindami vertė krikštytis. Jie, aišku, davę tvirtus įžadus laikytis katalikų tikėjimo, bet kryžiuočiams pasitraukus vėl imdavo savo dievus garbinti. Į šiaurės rytus nuo piliakalnio yra pelkė su kūlgrinda, per kurią žemaičiai traukdavęsi nuo kryžiuočių. Įrengdavę ją žiemą - pelkėms, ežerams užšalus, sukraudavo ant ledo akmenis, o ledui ištirpus, akmenys nugrimzdavo į dugną. Medvėgalio vardas esą atsiradęs po to, kai viršūnėje stovinti pilis buvo apgulta priešų, kurių net narsiausi pilies gynėjai negalėję įveikti: reikėjo šauktis pagalbos iš Medininkų. Gynėjus išgelbėjo dvi mergelės, žinojusios kelią per kūlgrindą. Jos pilies valdovui pasakė: "Mudvi galiva" ir prasmuko pro priešus - jų dėka pilis buvo išvaduota. Taip pilį imta vadinti Medvėgaliu.

Kiti sako, kad pavadinimas sudarytas iš dviejų žodžių: medus ir galas. Rėvomis tekėjusi srauni skaidri upelė Medva (Meduva), kurios srovė priminė iš liepų žiedų suneštą medų.

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Saugos kodas:* Code
Dar vienas saugos klausimas:* Kuri raidė svetainės pavadinime paveiksliukas kartojasi daugiausia kartų?
Komentarai (8)
RSS komentarai
1. 2012-02-05, 12:41
 
nesimato nuo tos virsunes net kaltinenu baznycios esancios uz 7 km. tai ka jau kalbeti apie 14 baznyciu bokstu :D na zinoma jei ziuretume su galingais ziuronais tai viskas imanoma :) bet plika akimi ne, siandien ten buvau :) seip tikrai vaizdelis neblogas :)
 
Audrius
2. 2010-06-17, 08:09
 
bendras trūkumas, kad nėra rodomi keliai į lankytinas vietas
 
stanislovas
3. 2009-07-01, 09:11
 
sokoladas yra gejus,wisi tai zino;))beto,jei norit nuwaziuot i medwegali tj butinai turit waziuot pro PALENTINI ir ten sumoket solidzia sumele,kad galetumete toliau saugiai testi kelione,tack so mucke,Haido;))
 
Poker Face
4. 2009-07-01, 09:05
 
sokoladas yra gejus,wisi tai zino;))beto,jei norit nuwaziuot i medwegali tj butinai turit waziuot pro PALENTINI ir ten sumoket solidzia sumele,kad galetumete toliau saugiai testi kelione,tack so mucke,Haido;))
 
Poker Face
5. 2009-07-01, 08:55
 
as su stipriomis rankoms paglebsiu ta kalna
 
Sokoladas
6. 2009-07-01, 08:48
 
tj ir neliks to kalno,su galwa sulyginsiu...
 
Kairys Vytenis
7. 2008-04-30, 19:28
 
OK, greitu laiku jau galesite lankytunus objektus matyti zemelapyje musu svetaineje. ;) 
Siek tiek kantrybes ;)
 
Tomas
8. 2008-04-30, 16:20
 
nesamonė reikia žemėlapių kaip nuvažiuot
 
gf
 
Dviratis.ltNuotykių maratonasAutostop.lt
 

Kelionės

  Kultūrinis turizmas


   Daugiau kultūros

   Stovyklos vaikams

    Pasidalinkite info

    Bookmark and Share

    Reklamėlė

    SveikasVaikas.lt
    dzordzas.lt
    Klajoklis
    Lokės pėda
    MontisMagia.lt
    Suduvos Gidas
    Ditma.lt
    keliones_ir_pramogos
    ZaliejiTuristai.lt
    ViskasTurizmui.lt 120
    robinzonada.lt
    Armijai ir civiliams aic.lt
    MusuPaveldas.lt
    PailsekLietuvoje.lt
    Sportas ir mada expedition.lt

    Juokelis

    Provincijos viešbutis.
    Pavargęs turistas ateina į savo kambarį, atsigula... jau tuoj užmigs...
    Iš už sienos girdisi moters balsas:
    - Giliau, giliau!
    Po kiek laiko pasigirsta plonas vyriškas balselis:
    - Negaliu giliau, galiu tik dažniau!