Turizmas


.

Knygų lentynėlė

Liaudiškų šokių
vakaronės

Puslapis kitomis kalbomis:

EN RU DE LV PL

 

Raganų burtai Šatrijos papėdėje

Spausdinti
2007-11-20 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė

Šatrijos piliakalnis - viena aukščiausių Žemaitijos kalvų, išsidėsčiusi už kelių kilometrų į pietryčius nuo Luokės. Kalno aukštis – 228 m. virš jūros lygio.

Žmonės pasakoja, kad jau nuo senų laikų ant Šatrijos renkasi visos Žemaitijos raganos. Nenustebkite jei kurią naktį ant kalno išvysite didžiulį liepsnojantį laužą ir aplink jį šokančias raganaites. Net pati Šatrija atsiradusi ne be jų pagalbos.

Esą jos kažkada net apipylusios žemėmis kalno vietoje stovėjusią bažnyčią. Taip atsiradęs kalnas, o bažnyčiai ėmus pūti, jo viršus įlinkęs. Įdomu, kiek padavimai apie raganaites yra tikri, tačiau kalno papėdėje ir iki šiol auga daug įvairių vaistingų žolynų, kuriuos nuo ligų kaimo žiniuonės ruošdavo.

Poetas E.Mieželaitis sakęs, kad Šatrija - „ne pats aukščiausias žemėje – yra ir aukštesnių, bet nuo šito kalno gali apžvelgti labai tolimus mūsų pačių gintarinius akiračius“. Nuo Šatrijos net plika akimi įžiūrimas Medvėgalis, kiek arčiau esantys kiti Žemaitijos milžinai: Girgždūtė, Moteraitis, Sprūdė. Taip pat matyti balti Telšių katedros, buvusios kunigų seminarijos bokštai. Įkvėpti Šatrijos grožio, savo kūrybą jai skyrė ir kiti lietuvių menininkai - A. Žmuidzinavičius, Maironis, K. Bradūnas, M. K. Čiurlionis. Rašytoja M. Pečkauskaitė net pasirinko Šatrijos Raganos slapyvardį.

Šatrija apipinta padavimais, sena kaip Žemaičių žemė. Vietiniai pasakoja, kad kažkada per kalvotąją Žemaitiją pėdinęs milžinas prisipylęs pilnas kišenes žemių. Pavargęs prigulė pailsėti ir užmigo. Kur buvusios kur nebuvusius prisistačiusios pelės, kurios sermėgos kišenes pragraužė beieškodamos skanėstų. Prabudęs milžinas įsiutęs ir sušukęs: ,,Ak jūs nenaudėlės, kaip duosiu su šatra!". Bet pelių jau nė kvapo. Tačiau Šatrijos pavadinimas taip ir prilipęs.

Šatrija turtinga ir istoriniu - archeologiniu paveldu. Apie tai liudija archeologiniai radiniai: degintiniai kapai, laidojimo urnos, ašariniai puodeliai, dubeniuoti akmenys, gintaro ir stiklo papuošalai, akmens kirvukai. Esą kalvos viršuje yra stovėjusi medinė pilis, o pašlaitėje žmonės gyveno jau nuo II a. pr.Kr. Manoma, čia buvus vieno svarbiausių senojo lietuvių tikėjimo centrų, sunaikintų įvedus Žemaitijoje krikščionybę. Šiandien ant kalno stovintis didelis medinis kryžius, siunčia Dievo palaiminimą aplinkinių kaimų - Luokės, Viekšnalių, Upynos, Gaulėnų, Užvenčio gyventojams. Tačiau iki šiol Šatrija skleidžia nesuprantamai keistą gyvybinę energiją, o jos viršūnėje tyliai plevena pagoniška dvasia.

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Saugos kodas:* Code
Dar vienas saugos klausimas:* Kuri raidė svetainės pavadinime paveiksliukas kartojasi daugiausia kartų?
Komentarai
RSS komentarai
 
Nuotykių maratonasAutostop.ltDviratis.lt
 

Kelionės

  Kultūrinis turizmas


   Daugiau kultūros

   Stovyklos vaikams

    Pasidalinkite info

    Bookmark and Share

    Reklamėlė

    Skrydis parasparniu
    expedicija.lt
    Suduvos Gidas
    Bicsport
    dzordzas.lt
    LTV.lt
    keliones_ir_pramogos
    Ditma.lt
    robinzonada.lt
    Sportas ir mada expedition.lt
    ViskasTurizmui.lt 120
    MusuPaveldas.lt
    PailsekLietuvoje.lt
    ZaliejiTuristai.lt
    Armijai ir civiliams aic.lt

    Juokelis

    - Štai jums auliniai, kuriuos užsakėte naująjai poliarinei ekspedicijai. Tikiuosi jums patiko tie, kuriuos pasiuvau jūsų praeitam žygiui?
    - Taip, labai. Tai buvo patys skaniausi auliniai, kokius tiktai teko valgyti.
     
    0 queries executed