Turizmas


.

Knygų lentynėlė

Liaudiškų šokių
vakaronės

Puslapis kitomis kalbomis:

EN RU DE LV PL

 

Privalomi šalmai ir liemenės dviratininkams – smūgis dviračių kultūrai Lietuvoje

Spausdinti
LR Seimas 2007 m. lapkričio 22 d. priėmė Lietuvos Respublikos Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimo įstatymą, kuriame be visų kitų dalykų įteisino dvi iki šiol Lietuvoje negirdėtas naujoves dviratininkams: privalomas šviesą atspindinčias liemenes tamsiu paros metu ir šalmus, kuriuos reikės dėvėti visur važiuojant dviračiu, netgi dviračių takais šalia gatvių. Įstatymas įsigalios nuo 2008 m. liepos 1 d. Ši naujovė priimta be viešų konsultacijų, nenumačius neigiamų pasekmių ir neturint priemonių jos įgyvendinimui.
Privalomos liemenės su atšvaitais dviratininkams niekur pasaulyje nėra įteisintos. Jas rekomenduoja naudoti eismo saugumą užtikrinančios institucijos, vykdydamos visuomenės informavimo akcijas. Europos šalyse dviratininkai naudoja ryškių spalvų rūbus ir lietaus apsiaustus su atšvaitinėmis juostelėmis, dviračius su tvarkingais žibintais ir atšvaitais.

Privalomi šalmai Europos Sąjungoje įteisinti tik Ispanijoje 2004 m. ir tai tik užmiesčio keliuose. Ispanijos dviratininkų organizacijos vertina tai kaip neapgalvotą ir žalingą politikų veiksmą, padariusį neigiamą poveikį dviračių naudojimui šalyje. Keliose ES šalyse šalmai privalomi vaikams iki 14 m. Australijoje atliktais tyrimais, privalomų šalmų įteisinimas sumažino dviračiais važinėjančių žmonių skaičių 30-60 proc. Europos dviratininkų federacijos (ECF) nuomone, šalmai yra tik pasyvi dviratininkų apsaugos priemonė ir jokiu būdu nepadeda išvengti avarijų.

Lietuvoje atsakingos institucijos iki šiol nekontroliavo kaip dviratininkai laikosi Kelių eismo taisyklių (KET) ir nesugebėjo užtikrinti net minimalių reikalavimų dėl šviesų ir atšvaitų naudojimo. Nesirūpindami sąlygų dviratininkams gerinimu, politikai ir valdininkai užsimojo dar sugriežtinti reikalavimus ir apsunkinti važinėjimą dviračiais Lietuvos gyventojams ir vis dažniau į šalį atvykstantiems turistams iš užsienio. Taip kuriamas neigiamas įvaizdis, kad Lietuvoje dviračiu važinėti pavojinga, nesaugu. Tikėtina, kad dalis užsienio turistų dviratininkų dėl šios priežasties savo atostogoms rinksis labiau patrauklias dviračių turizmui šalis, bet ne Lietuvą.

Lietuvos dviratininkų bendrija (LDB) pasisako tik už rekomendacinį, bet neprivalomą liemenių su atšvaitais ir šalmų naudojimą. Dviratininkų bendrija siūlys Seimui atšaukti šias nepagrįstas nuostatas ir pakeisti jas privalomu raudonos spalvos žibintu dviračio gale, kaip yra visoje Europoje. Papildomai LDB rekomenduoja naudoti visas kitas prieinamas saugaus eismo priemones dviratininkams (atšvaitines juosteles ant rankų ir kojų, ryškių spalvų rūbus ir lietpalčius su atšvaitais, kokybišką ir teisingai dėvimą šalmą ir kt.).

Vietoj nepagrįstų draudimų, siūlome už eismo saugumą atsakingoms institucijoms aktyviai bendradarbiauti su pilietinėmis organizacijomis ir vietos bendruomenėmis, vykdyti efektyvų visuomenės švietimą (ne vien gąsdinimą) dėl eismo saugumo.

Tačiau labiausiai eismo saugumą užtikrins bekompromisis karas su neblaiviais vairuotojais, kelių chuliganais, dviračių infrastruktūros gerinimas ir bendras eismo kultūros situacijos pagerėjimas.


Dėl papildomos informacijos kreiptis į LDB pirmininką Liną Vainių, tel. 8 699 33661, el.paštas: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo automatinių reklaminių žinučių, jums reikia veikiancio Javascript, kad galėtumėte pamatyti adresą

/Informacijos šaltinis: www.dviratis.lt/

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Saugos kodas:* Code
Dar vienas saugos klausimas:* Kuri raidė svetainės pavadinime paveiksliukas kartojasi daugiausia kartų?
Komentarai (9)
RSS komentarai
1. 2010-07-01, 04:48
 
Nutcase šalmai, kuriems dviratis ne tik sportas, bet ir transporto priemonė į darbą. Pasižvalgykit, www.praktiskosnaujoves.lt
 
aiva
2. 2008-06-06, 16:54
 
Vyksta arsi diskusija seime ar reikia apvilkti mociute vaziuojancia karviu melzti ryskiaspalve citrinine lemene ir salmu… 
Ne ten vargstama, nes jau seniai baikeriai spaudoje yra pasisake , jog iki be proto triuksmingi duslintuvai jiems reikalingi tam, jog kitaip autovairuotojai ju nepastebi ir gali ivaziuoti. Taigi reikia patenkinti ju prasyma- apvilkti juos ryskiaspalvemis citrininemis liemenemis ir vietoj juodu rustu ivaizdi stiprinanciu salmu , deveti – oranzinius . Tiesa ekspertai yra nustate - juoda spalva blogiausiai matosi kelyje , gal del to baikeriai taip megsta juoda spalva? Butu nusauti du zuikiai ir patenkintas prasymas - jie butu matomi ir galetu vel atgal susimontuoti normalius pusetina triuksma keliancius duslintuvus, jus del ju triuksmo, susilaukia visuomenes priekaistu.
 
RYSKIA LIEMENE AR MOCIUTEI AR
3. 2008-06-04, 14:39
 
o kokios baudos bus nes as gywenime to susikto salmo nesidesiu
 
dainius
4. 2008-04-28, 05:45
 
Gerai gerai. Uzsieny seniai taip yra ir nieks nezyzia. Pas mus ir automobiliu vaziuojant prisisegt zmonem yra problema. Uztat ir mirciu tiek, kad nesilaikom patys saugumo.
 
Lina
5. 2008-04-27, 14:46
 
o dieve. dabar newazinėsiu dviraciu. kazkokia nesamonė. gal tuoj techninę apžiūrą reikės pereit norint su dviraciu vazinet, o kur dar draudimas ir galu gale teisės
 
aiste
6. 2008-04-25, 07:23
 
o jus seimunai bandet vaziuot su salmu? man jis kaip tik trukdo ir blogina orientacija. salmas reikalingas nebent vaziuojant uzmiescio keliais, kaip kad yra daugumoj europos saliu
 
tomas
7. 2008-04-17, 12:31
 
Man idomu kokios baudos uz vaziavima be salmo bus, nes tikrai neketinu pirkti salmo del to, kad kazkoki idiotai tai sugalvojo.
 
Brigita
8. 2008-04-11, 21:29
 
Na, zinot... 
Lietuvoj daug ka "is lempos" priimineja :) 
Paskui taiso... 
Paima kokia nors uzsienietiska metodika, isima is jos ta, kas nepatinka (pasirodo tai buna esminiai dalykai) ir sulipde liekanas su savo sapalionem gauna "produkta".  
Tokiu produktu sociai visose srityse, sprendimus priimineja zmones, patys nedalyvaujantys tuose procesuose (siuo atveju nevazinejantys dviraciais) 
 
Norit pasakyt, kad salmas pvz apsaugotu nuo 18 beprociu, kuri labai kieti jauciasi ir laksto dideliu greiciu i stoteles pvz. Arba nuo prisigerusiu, atsakomybes jausmo neturinciu pareigunu.  
 
Taip, yra normalaus jaunimo, yra normaliu pareigunu, bet tokie atsiprasant ... kaip nuo tokiu apsisaugot? Cia salmai nepades. Taip, normalus ir atsakingi vairuotojai is tiesu dziaugtusi, jei tamsiu paros metu vaziuojantis dviratininkas is toli sviestu, kad butu galima pasirusoti ji aplenkti saugiai ir t.t.  
Bet beprociam - dviratininkas nors pagalvem apsikamses ir mirgetu kaip kaledine eglute nuo svieseliu ir atsvaistu - vistiek lieka "kegliu". 
Taip, terminas ziaurus - as ji paprastai naudoju pestiesiems, einantiems ne per pereja :) Tikri kegliai buna... 
 
Reikia pradeti nuo saves. Paklaust saves ar turim atsakomybes kelyje.  
Jei nebus atsakomybes uz save ir kitus - jokie salmai nepades.  
 
Sekmes visiems!
 
Tomas
9. 2008-04-11, 19:13
 
Nesąmonė. Kam šalmas, liemenė, jeigu jau ir taip atšvaitai yra? .. Na šviesiu paros metu, manau nei vieno nei kito nereikia, ypač jei laikaisi saugaus eismo taisyklių, nevažiuoji vidury kelio, ir taip manau automobilyje sėdintis dviratininką pamatys. Tamsiu paros metu - sutinku. Liemenės ir šalmai naudinga.. Bet apskritai, visalaik juos dėvėti gryna nesamonė.. Ka daryti senyvo amžiaus kaimo žmonėm, iki karvės ganyklos nuvažiuot pašert, su šalmu reikės?.. :D iš vis.. dar daugiau problemų sukelia, mažina norą važinėt dviračiu kuris yra be galo naudingas. Apskritai, Lietuvos valdžia jau nebestebina savo bukumu, išskirtinumu. Čia surašytos visos problemos, bet įstatymas bus priimtas.Kokia nauda, jei važiuosiu su šalmu, liemene, bet koks girtas automobilio vairuotojas po kelią ''ardysis''? Nepadės nei liemenė nei šalmas. Pagalvot, pasitart, ir paklaust žmonių nuomonės reikia, o ne iš lempos priiminėt sprendimus. Bl**
 
Ash/.
 
Nuotykių maratonasAutostop.ltDviratis.lt
0 queries executed