Su burėmis ant ledo


2008-01-15 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Vos tik pasninga ir vandens telkinius sukausto ledas, prasideda žiemos malonumų mėgėjų linksmybės. Kas su pačiūžom, rogutėm ar slidėm išsiruošė pasidžiaugti žiemos dovanomis, o kas mėgaujasi įmantresnėmis linksmybėmis – buriavimu ant ledo su įvairių tipų burlentėmis, ledrogėmis. Buriavimui ant ledo naudojamos tos pačios burlentės kaip ir vasarą, tik prie lentos yra pritvirtinamas įtaisas su trimis ar keturiomis pačiūžomis, kad galima būtų lengvai slysti ledo paviršiumi. Buriuojama stovint ant burlentės lentos arba sėdint, jei buriuojama ledrogėmis. Valdoma bure arba papildomai padedamu vairavimo mechanizmu, kuris įtaisomas prie pačiūžų.

„Perprasti ledrogių valdymą yra neįtikėtinai paprasta. Išklausius teorinius kursus apie vėjo kaip varomosios jėgos valdymą bure pirmieji įgūdžiai atsiranda per 15 minučių. Po dienos, praleistos buriuojant, žmogus jau drąsiai jaučiasi čiuoždamas ledo paviršiumi. Tai daug greitesnis mokymosi procesas, nei vasarą ant vandens. Mokymąsi palengvina ir tai, kad bet kada galima sustoti buriuoti ir pėsčiomis grįžti į tą vietą, iš kurios iščiuožėte“ – pasakojo buriuotojas Gediminas Gresevicius iš bures.lt komandos.

Kiekvienas metų laikas turi savus privalumus ir trūkumus. Ant ledo buriuoti paprasčiau ir galima daryti tokius triukus, kurių vandenyje nepadarysi. Taip pat pakanka ir lengvesnio vėjo - vos 2-4m/s. Tačiau yra triukų, daromų ant vandens, kurių neįmanoma padaryti ant ledo, kaip pavyzdžiui šuoliai nuo bangos. Be to vasarą yra žymiai šilčiau ir padarius klaidą mažiau skauda krentant į vandenį, nei trenkiantis į kietą ledą.

Tad žiemą būtina pasirūpinti apsaugomis. Tam tinkamos visos riedutininkų arba ledo ritulininkų apsaugos. Keliai, alkūnės, klubai ir galva privalo būti apsaugoti nuo smūgių. Ir bene svarbiausias saugumo akcentas – ledas. Reikia būtinai žinoti kokio jis storio bei tvirtumo ir be abejo nerizikuoti, jei nėra visiškos garantijos, jog jis tinkamas.

Mėgstamiausios ir lankomiausios buriuotojų ant ledo vietos – Kauno, Elektrėnų, Kuršių marios, Dusios, Metelio, Rėkyvos, Galvės bei kiti ežerai ir vandens telkiniai. Šiose vietose taip pat dažnai būna rengiamos buriuotojų varžybos, kuriose susitinka ir savo sugebėjimus demonstruoja buriuotojai ir mėgėjai iš įvairių Lietuvos miestų ar kitų valstybių svečiai.