Tikroji žiema slepiasi Andoros kalnuose

Rytinėje Pirėnų kalnų pusėje esančią Andoros kunigaikštystę automobiliu galima pervažiuoti per pusvalandį, o tikros žiemos ir slidinėjimo malonumų šioje mažytėje valstybėje užtenka ir savaitės atostogoms. Madriu - Perafita - Claror slėnis, kuriame įsikūrusi nykštukinė valstybė Andora, 2004-aisiais buvo įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Ilgus šimtmečius savo gyvenimo būdą puoselėję andoriečiai šiandien gali pasigirti išties puikia infrastruktūra bei slidinėjimo mokykla, kasmet pritraukiančiais milijonus turistų. Andora, įsispraudusi tarp Prancūzijos ir Ispanijos, yra viena aukščiausiai kalnuose įsikūrusių Europos valstybių. Būtent tai ir vilioja slidininkus, ieškančius gerų trasų čiuožti ir puikiai atsipalaiduoti nulipus nuo slidžių.
Papėdėje - gėlės, kalnuose - sniegas

Andoroje nėra oro uostų, todėl pasiekti šios šalies kurortus galima pasirinkus skrydį į gretimas valstybes (patogiausia - tiesioginiu skrydžiu į Barseloną ar Cheroną Ispanijoje) ir toliau keliauti autobusu. Jei atvyksite į Andoros sostinę Andorą (Andorra la Vella), nenustebkite neišvydę sniego, nes šiame mieste tikrai niekas neslidinėja. Tikroji žiema slepiasi Andoros kalnuose: slidinėjimo sezonas prasideda gruodžio pradžioje ir tęsiasi iki balandžio vidurio. Vidutinė žiemos temperatūra siekia iki 2 laipsnių šalčio, tačiau Andoroje būna daug saulėtų dienų.

Didžiausias Andoros ir visų Pirėnų kalnų slidinėjimo kurortas - Granvalira, esantis šiaurinėje šalies dalyje, netoli sienos su Prancūzija. Šiame regione yra daugiau nei 110 slidinėjimo trasų, kurių bendras ilgis siekia 193 kilometrus. Regioną jungia šeši slidinėjimo kurortai: Enkampas, Soldeu, El Tarteras, Kaniljas, Pas de la Casa, Grau Roig.

Žinomiausias ir prestižiškiausias Andoros slidinėjimo kurotas - Pas de la Casa. Kainos čia pačios didžiausios, bet ir teikiamų paslaugų daugiausia: čia įsikūrę įvairiausių kategorijų viešbučiai, daugybė barų, restoranų, diskotekų ir parduotuvių. Be to, Pas de la Casa Sport centre slidinėjimą bent laikinai galima iškeisti į futbolą, tinklinį, tenisą ar sieninį (skvošą), pačiuožinėti ant ledo ar paplaukioti baseine. Taip pat šiame Andoros kurorte 2600 metrų aukštyje virš jūros lygio įsikūręs panoraminis restoranas Coll Blanc, pro kurio langus atsiveria nuostabūs apylinkių vaizdai. Puikiai laiką galima leisti ir truputį žemiau, tačiau nemažiau puikioje vietoje - ant Pessono ežero kranto.

Žinovai pataria paslidinėti ir Grau Roig kurorte, kuriame beveik visos trasos raudonos ir nuo juodųjų skiriasi tik nuolydžiu. Čia trasos labai plačios su aukštomis sniego sienomis, tad didelės erdvės leidžia nesunkiai išvengti slidininkų susibūrimo ir čiuožti nuo kalno gana greitai. Grau Roig slidinėjimo trasos įrengtos miškingoje vietovėje - jei užtenka profesionalumo nenugriūti, galima pasižvalgyti ir po apylinkes.

Ilgiausiai slidinėjimo sezonas Andoroje tęsiasi Ordino Arcalis slidinėjimo centre, o šiauriniuose Pirėnų šlaituose sniegas išsilaiko iki pat balandžio pabaigos.
Nuo kalno - į terminius vandenis

Netoli Andoros sostinės esančiame Escaldeso miestelyje, kurį šioje nykštukinėje valstybėje pasiekti galima labai lengvai, įsikūręs vienas didžiausių Europoje SPA centrų "Caldea". Po sėkmingo slidinėjimo galima pasinerti į mineralinio ir šilto vandens šaltinius, terminius vandenis. Panašių malonumų apstu ir neseniai Soldeu miestelyje atidarytame naujame sveikatingumo centre "Sport Wellness".
Nemažiau patraukli vieta praleisti laisvą nuo slidinėjimo laiką Andoroje - Kaniljo kurorto ledo rūmai Palau de Gel: čiuožykla su vaizdo ir muzikos efektais, baseinas, treniruoklių salė, sauna, soliariumas ir vakarais vykstanti neįprasta diskoteka ant ledo.

Be to, yra kur akis paganyti ir architektūros bei gamtovaizdžių mėgėjams, nes Andora - tai harmoningas Prancūzijos ir Ispanijos kultūrų, tradicijų ir papročių derinys. Juk net ir slidinėjimo kurorte galima pasivaikščioti pėsčiomis ir pasigrožėti senovinėmis varpinėmis, bažnyčiomis bei tiltais. Arba - aplankyti muziejus, kurių Andoroje visa gausybė.

Paguoda piniginėms

Aktyvus ir pasyvus poilsis Andoroje, be jokios abejonės, priklauso nuo pomėgių, skonio, profesionalumo lygio ir piniginės storio. Šioje šalyje galima rasti įvairiausios klasės viešbučių, restoranų, kavinių, barų ar tiesiog tradicinių katalonų užeigų. Andora turistus vilioja ir neapmokestinama prekybos zona - duty free. Nykštukinėje kunigaikštystėje visos prekės kainuoja kur kas pigiau nei kitose Europos valstybėse.


Miglė Kubiliūtė, "Lietuvos žinių" žurnalas "Gyvenimas gražus"

/ Informacijos šaltinis: /

Tikroji žiema slepiasi Andoros kalnuose