Kalnams pašaukus

Gruodžio 20 dieną Signatarų namuose buvo pristatyta nauja lietuviška alpinistinė knyga "Kalnams pašaukus". Knygoje pažvelgta į Lietuvos alpinizmą per atskiro individo potyrius kalnuose, taip pat nagrinėjamos priežastys, skatinusios pokario kartą pasukti kalnų takais. Detaliai pateikiami Lietuvos alpinistų žygiai 1979-1990 m. Prisimintas pirmas įkopimas į aukščiausią žemės viršūnę - Everestą. Knygos sudarytojas Vitalius Stepulis. Autoriai Juozas Algimantas Krikštopaitis, Vilius Šaduikis, Vladas Vitkauskas, Paulius Bernardas Koncė, Juozas Antanavičius, Vida Marija Bareikienė. Norintiems ją įsigyti, kreiptis į Vitalių Stepulį tel. 8687 26988 , Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.. Kaina 25 Lt.

Piligrimystė. Vertybių ir tapatumo išraiškos kelionėse

Informuojame, kad 2010 m. kovo 31 d., Didžiosios savaitės trečiadienį, 18.45 val. Kauno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Vytauto Didžiojo) bažnyčioje (Aleksoto g. 3, Kaunas) įvyks socialinių mokslų dr. Dariaus Liutiko monografijos „Piligrimystė. Vertybių ir tapatumo išraiškos kelionėse“ pristatymas. Renginyje dalyvaus Vytauto Didžiojo universiteto prof. habil. dr. Alfonsas Motuzas ir Lietuvos socialinių tyrimų centro vyr. mokslo darbuotoja dr. Anelė Vosyliūtė. Koncertuos dainų autorius ir atlikėjas Algis Lipskas. Kviečiame dalyvauti.

The Atlas of Kaunas Fortress

Išleistas leidinys anglų kalba "THE ATLAS OF KAUNAS FORTRESS" / Vladimir Orlov ; vertė Jelena Vitkauskienė. – Kaunas : Arx Baltica, 2009. – 68 p. Tai dar vienas žingsnis Kauno tvirtovės pažinimo ir išsaugojimo link.

Tai didelio formato (28x40 cm) kieto viršelio spalvotas albumas, kuriame pabandyta Kauno tvirtovę parodyti visame jos grožyje – atlase publikuojami originalūs ir spalvoti visų tvirtovę sudarančių elementų brėžiniai, nuotraukos ir aprašymai. 68 atlaso puslapiai vaizdžiai pasakoja apie fortus ir baterijas, centrinius įtvirtinimus ir šaudmenų sandėlius, karinius miestelius ir infrastruktūros elementus. Lyginant su 2008 metais išleistu bandomuoju Kauno tvirtovės atlasu, šis leidinys yra pusantro karto talpesnis, fortų ir kitų įtvirtinimų brėžiniai yra spalvoti, atlase atsirado naujų temų. Siekiant padaryti atlasą suprantama ne tik mums, bet ir mūsų svečiams iš užsienio, leidinys parengtas anglų kalba.

Kultūros paveldas ir turizmas

Ši knyga – Baltijos jūros šalių bendradarbiavimo kultūros paveldo srityje rezultatas. Joje išryškėja bendrai kuriama šio regiono turizmo ir kultūros paveldo sąveikos vizija. Šia knyga norima pradėti turizmo ir kultūros paveldo sričių dialogą vietiniu, nacionaliniu ir regioniniu lygiu.

Knygos sudarytojų tikslas – įkvėpti ir pastūmėti politikos kūrėjus ir praktikus suformuoti socialiai atsakingą požiūrį į su kultūros paveldu susijusį turizmą, sustiprinti atsakingų sektorių kompetenciją ir gebėjimą bendradarbiauti, užtikrinant gerą kultūros paveldo valdymą ir priežiūrą, panaudojant šias vertybes turizmui.

Knygą sudaro pranešimai, skaityti III Baltijos jūros regiono šalių kultūros paveldo forume, vykusiame 2007 m. rugsėjo 25–27 d. Vilniuje, Lietuvoje. Knyga išleista 2009 m. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos.

Knygą galite skaityti čia.

Lietuvos regionų tradicinė kaimo architektūra

Etninės kultūros globos tarybos rūpesčiu 2008 m. išleisti penki leidiniai apie tradicinę atskirų regionų kaimo architektūrą. Leidinius galite paskaityti didžiosiose Lietuvos bibliotekose, nacionalinių parkų direkcijose. Deja, įsigyti asmeniškai šiuo metu galimybės nėra, nes visas tiražas jau išdalintas.

Tačiau Lietuvos regionų tradicinės architektūros leidinių elektroninę versiją jau galite skaityti internete (pdf formatu) čia.

Ateityje planuojama leidinius išleisti pakartotinai tradicine (popierine) forma.

A. Poškos knyga "Pas faraonų palikuonis"

Tai antrasis tomas iš didžiosios Antano Poškos kelionės per Europą, Afriką, Aziją į Indiją trukusios 8 metus. Kelionės įspūdžiai spausdinami knygų serijoje "Nuo Baltijos iki Bengalijos".

Per vargus įr papirkimus Keliautojams pagaliau buvo leista įžengti į Egipto žemę. Savotiški šios šalies papročiai, perjuos keliautojai patiria daug nepatogumų. Autorius aprašo egzotiškas vaišes pas arabus, nargilės rūkymą, kelionę ant asilėlių, felachų ir mulų su žaliais turbanais papročius, arabų moteris su uždengtais veidais, kupranugarių karavanus ir beduinus. įdomūs ir keisti nuotykiai Kaire, įspūdinga nakvynė prie didžiųjų Egipto piramidžių. Toliau kelionė pagal Nilą į Afrikos gelmes, pavojai dykumoje, malonus poilsis oazėje, tamsiaodės Nubijos šokėjos... Pagaliau pasiektas Sueco kanalas, skiriantis du žemynus - Afriką ir Aziją. Bet kelio į Palestiną nėra, galima važiuoti tik traukiniu. O pinigų bilietui mūsų herojus neturi. Kaip toliau bus - paaiškės tik trečiojoj knygoj.

A. Poškos knyga "Irano kupranugarių keliais"

Tai penktas tomas iš didžiosios Antano Poškos kelionės per Europą, Afriką, Aziją į Indiją trukusios 8 metus. Kelionės įspūdžiai spausdinami knygų serijoje "Nuo Baltijos iki Bengalijos".

Penktoji A.Poškos knyga pati dramatiškiausia. Konfliktas su kelionės draugu aštrėja. Autorius šmaikštauja, pasakodamas apie Irano gražuoles, kurios jau neslepia savo veidų, kaip arabės, o sutiktos šypsosi. Su vyrais kitaip: už menkiausią paslaugą mokėk pinigus, kitu atveju skelk antausį - tada tave gerbs. Tolimesnė kelionė į Teheraną pasirodė ypatingai sunki. Tenka keliauti per kalnus. Plyšta padangos, perkaista motociklas, pasibaigia degalai. Autorius rašo: „Tikėjausi pagalbos iš pravažiuojančių mašinų, bet jų nebuvo". Kelionė baigėsi Teherano ligoninėje. Tropinė maliarija, šiltinė. Ligoninėje išbūta per šimtą dienų. Vėliau griebtasi įvairių darbų užsidirbti tolesnei kelionei, nes ir motociklo draugas nepaliko.
 

A. Poškos knyga"Judėjos slėniais ir aukštumomis"

Tai trečias tomas iš didžiosios Antano Poškos kelionės per Europą, Afriką, Aziją į Indiją trukusios 8 metus. Kelionės įspūdžiai spausdinami knygų serijoje "Nuo Baltijos iki Bengalijos".

1940 m. skaitytojai jau laukė knygos, bet ji taip ir neišėjo. Trečioji serijos "Nuo Baltijos iki Bengalijos" knyga išliko tik rankraštyje. 1939 m. "Sakalo" leidykloje surinktas rankraštis, nacionalizavus leidyklą, buvo atiduotas makulatūrai. Vėliau, P.Cvirkai karo metu pavesta redaguoti knyga dingo per tuometinę sumaištį. Trečiojoje serijos knygoje "Judėjos slėniais ir aukštumomis" pasakojama apie kelionę po Šventąją žemę, kur keliautojai susipažįsta su įvairių tautu tautelių istorija, gyvenimo būdu ir papročiais. Bene reikšmingiausia joje, kaip autorius suvokia žydų ir arabų santykius, amžiną ir pavojingą jų konfliktą. Didelė šios knygos pažintinė ir išliekamoji vertė.

A. Poškos knyga "Tarp praeities miražų"

Tai ketvirtas tomas iš didžiosios Antano Poškos kelionės per Europą, Afriką, Aziją į Indiją trukusios 8 metus. Kelionės įspūdžiai spausdinami knygų serijoje "Nuo Baltijos iki Bengalijos".

„Sudie, Palestina!" - atsisveikina autorius knygos pradžioje su Šventąja žeme. Toliau puikūs Sirijos vaizdai. „Kelias rangosi pačiu jūros pakraščiu, vietomis iškirstas uoloje, vietomis eina aukštais tiltais per gilius tarpeklius arba vinguriuoja stačiais krantais - net galva svaigsta pažiūrėjus žemyn..." Libijos kalnai ir dykuma, Saida, Beirutas, priešistorinės olos. Damaskas, jo prekyvietės su meniškais amatininkų darbais, Damasko plieno kardai. Kelionė Antilibano takais, po senovės dievų šventoves. Pasakiškasis „Tūstančio ir vienos nakties" miestas Bagdadas. Karavanų keliais pas beduinus prie Babilono griuvėsių... Tai tikra keliautojo enciklopedija - įspūdinga enciklopedija.

 

A. Poškos knyga "Indijos palmių paunksnėje“

Tai šeštasis tomas iš didžiosios Antano Poškos kelionės per Europą, Afriką, Aziją į Indiją trukusios 8 metus. Kelionės įspūdžiai spausdinami knygų serijoje "Nuo Baltijos iki Bengalijos".

Knygoje "Indijos palmių paunksnėje“ A.Poška atvyksta į Bombėjų, stoja į universitetą, studijuoja antropologiją, etnografiją, senuosius indų raštus, bando tirti lietuvių ir indų kalbų giminystę, lygindamas su senąja sanskrito kalba. Pasakoja apie indų gyvenimo ypatumus, re¬ligijų įvairovę, jų dievus ir šventes. Čia ir jogų, fakyrų stebuklai, mistika ir realybė, buities kon¬trastai, kastos, nelygios baltųjų ir tamsiaodžių teisės. Jaudinantys epizodai, įtempti, intriguojan¬tys siužetai. Tikėjimas reinkarnacija, daugybė įdo¬mių žmonių, įvairių egzotiškos Indijos gyvenimo paslapčių atsiskleidžia šioje dalyje.

Knygą galima įsigyti Lietuvos keliautojų sąjungoje ( Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti. ).

Nauja knyga „Neris tarp Vilniaus ir Kernavės“

{mosimage}Neries regioninio parko direkcija išleido knygą „Neris tarp Vilniaus ir Kernavės“. Knyga skirta plačiam skaitytojų ratui, visiems besidomintiems sudėtinga šio Lietuvos regiono istorija, gamtinėmis vertybėmis.
Leidinys gausiai iliustruotas senomis istorinėmis ir šiandienos nuotraukomis. Knygos sudarytojų tikslas – per laiko tėkmę, pradedant nuo seniausių laikų iki šių dienų, parodyti šios teritorijos savitą veidą, sudominti visuomenę ir mokslininkus neatskleistomis Neries paslaptimis. Remdamiesi naujausiais tyrinėjimais, įvairioms tyrimų sritims atstovaujantys mokslininkai visiems suprantamu stiliumi nagrinėja kraštovaizdžio formavimosi ypatumus, Neries ir Vilijos pavadinimų kilmę, pristato akmens, bronzos ir geležies amžių paminklus: senovės gyvenvietes, piliakalnius, pilkapius. Knygoje daug dėmesio skirta su baltų religija ir mitologija susijusioms vertybėms, sakytinei tradicijai. Aptariami feodalinės žemėvaldos bruožai ir svarbiausi XIX Lietuvos istorijos įvykių atgarsiai Neries regioninio parko teritorijoje ir vietinių žmonių gyvenimo būde.
Šiuo leidiniu Neries regioninio parko direkcija siekia atkreipti visuomenės dėmesį ir į saugomų teritorijų vaidmenį puoselėjant regiono kultūrinį identitetą, ugdant patriotizmą bei pasididžiavimo jausmą savo krašto kultūriniais ir gamtiniais turtais.
Leidinį galimą įsigyti Neries regioninio parko direkcijoje, adresu: Vilniaus g. 3, Dūkštos, Vilniaus rajonas (knygos kaina – 32 Lt.) arba centriniame Vilniaus knygyne (Gedimino pr. 13, Vilnius).