Pasimėgauti žiema – į tradicinį slidžių žygį “Snaigė”

2009.01.07 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Gyvename kaip pasakoj – tokia žiema išties senai bebuvo aplankiusi mus. Tad labiausiai turbūt džiaugiasi vaikai čiuožinėjantys nuo kalnelių ir rengiantys sniego mūšius, bei suaugusieji išsitraukę iš rūsio slides.
Šventinėmis dienomis iš ties daug žmonių išėjo pasivaikščioti į miestų parkus ar žaliuosius plotus miesto pakraščiuose, o mėgstantys ekstremalesnį žiemos sportą slidinėjo Anykščių, Birštono, Vilniaus ir kitose mažesnėse Lietuvos slidinėjimo ar artimojo užsienio trasose. Neretas išvėdino ir lygumines slides, tad miesto parkai išvagoti jau ir šių slidžių mėgėjams tinkamais takeliais

Lankome Lietuvos piliakalnius

2008.12.16 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Sniego dar nematyti, už lango purškia lietutis, dienos trumpos ir niūrokos, iškišti nosį laukan nelabai norisi.
O jei ir norėtųsi išbandyti kokia brangesnę ir įdomesnę ekskursiją – tai baisu, kad ekonominė krize dantų per daug neiššieptų. Bet vis gi geriausias vaistas nuo visokiausių depresijų, negalavimų ir krizių – kelionė gamtoje.
Juk kiekvienas iš mūsų, pasinaudodamas Lietuvos turizmo išteklių katalogu, gali susidaryti įdomų maršrutą pagal savo norus, pomėgius, keliavimo būdą ir fizinį pasirengimą. Aplankyti lankytinus objektus pagal pasirinkt temą. Ir svarbiausia – tokia kelionių terapija papildomai nieko nekainuoja.
 

Lietuvos keliautojų šviesuolis – A. Jucevičius

2008.12.02 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Lietuvos keliautojų sąjungos prezidentą Algimantą Jucevičių savo kelionių krikštatėviu vadina ne viena žygeivių karta.
Algimantas kelionėmis susižavėjo dar mokydamasis vidurinėje mokykloje. Dabar ant žemėlapio galėtų pridėti daugybę smeigtukų, žyminčių aplankytas vietas.

Šiaurietiškas vaikščiojimas – genialu tai kas paprasta

2008.11.18 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Dar neiškritus pirmajam sniegui parkuose jau galima išvysti žmonių, vaikščiojančių su panašiomis į slidžių lazdomis. Ne, jie nėra slidininkai, sumaišę metų laiką. Tai žmonės, praktikuojantys naują sporto šaką-šiaurietiškąjį vaikščiojimą.
Šiaurietiškasis vaikščiojimas – puikus būdas pagerinti gyvenimo kokybę. Kasdien populiarėjanti sporto šaka naudinga visiems, nepaisant lyties, amžiaus, sveikatos būklės (tinka sveikiems ir sergantiems). Ja galima užsiimti ištisus metus bet kokiomis oro sąlygomis ir bet kur, kur tik galima vaikščioti.

 

Už lango žiema - laikas tepti slides!

2008.11.25 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė

Už lango balta ne taip jau seniai – sniegas ir šaltukas šiemet mus lepinti pradėjo pakankamai vėlai, tačiau jau šiandien daugelis iš mūsų ruošia slides, kad pasikrautų adrenalino leisdamasis nuo aukšto kalno kartu su vėjeliu. Jau susiklosčiusios slidinėjimo tradicijos užsienio kurortuose, tačiau treniruotėms ir pasidžiaugimui snieguotomis trasomis galima rinktis ir Lietuvos slidinėjimo trasas. Apžvelgsime populiariausias iš jų.

Ekstremalios nuotykių varžybos dviračiais

2008.11.11 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Manantiems, kad pasislėpus saulei, nukritus medžių lapams ir oro temperatūrai, bei vis dažniau papurškiant šaltam lietučiui įvairios linksmybės ir laisvalaikio leidimas lauke pasibaigė, tenka pasakyti – labai apsirinkate! Neskaičiuojant to, kad kažkurie jau slidinėja veikiančiuose Europos slidinėjimo kurortuose, kiti palijus plaukia pasraunėjusiomis upėmis, o užsidegę žygeiviai keliauja kaip keliavę ir kaip visada sako – nėra blogo yra tik netinkama nuotaika arba apranga... Lauko sąlygomis vyksta ir ekstremalios varžybos, kuriose dalyvauja ir lietuviai. Nei sportininkai, nei profesionalai tiesiog užsidegę, norintys patirti nuotykių bei save išbandyti.

Šviežių nuotraukų albumas iš 2009 metų varžybų: http://media.turistas.lt/main.php?g2_itemId=86921

Gyventi ekologiškai – madinga?

2008.10.28 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Pastaruoju metu vis labiau kalbama apie ekologijos svarbą. Atsiranda įvairiausi eko produktai, įmonės deklaruoja, jog dirba „žaliai“, neteršdamos gamtos. Panašu, kad gyventi ekologiškai darosi madinga?

Nuo ko pradėti, jei noriu būti madingas?
Tik visai neseniai buvo pradėta akcentuoti, kad ekologija turėtų prasidėti nuo kiekvieno iš mūsų. Pirmiausiai nuo požiūrio į = suvokimo apie tai, kokią įtaką turime mus supančiai aplinkai ir ką kuriame savo kasdieniniais veiksmais.
Paklauskite savęs: ar aš rūšiuoju šiukšles; ar neteršiu gamtos; ar panaudotas vienkartines baterijas išmetu į tam skirtus konteinerius; ar taupau vandenį, kurio taip trūksta kitiems pasaulio gyventojams; ar nuosavą automobilį naudoju tik tada, kai tikrai reikia...

Šokit!.. tradicinius šokius

2008.10.21 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Šokdamas žmogus pavargsta fiziškai, bet kol dirba raumenys, ilsisi smegenys. Matyt todėl šokius labai mėgsta įtemptas darbo ir mokslo dienas praleidžiantys žmonės. Vieniem užtenka truputi pajudėti pagal klubinę muziką, kitiem patinka linijiniai ar pramoginiai šokiai, treti susikaupusią energiją išnaudoja šokdami folklorinius šokius.

Gamtos kampelis Šiaulių centre

2008.10.14 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė

Nedaug Lietuvos miestų gyventojų gali pasigirti galimybe vasarą pasipliuškenti gaiviame ežero vandenyje, o žiemą su vėjeliu pračiuožti lygiu it stiklas paviršiumi net neišvažiuodami iš miesto centro. Čia pasisekė Šiauliams. Daug metų šiauliečiai, prijaučiantys stovyklavimui gamtoje, liūdėjo, kad 1 km nuo miesto centro telkšantis 56,2 ha ploto Talšos ežeras tarp Šaulių kalnelio ir Lepšių kalvos viliojo ne smėlėtais krantais ir skaidriu vandeniu, bet meldais apaugusiomis pakrantėmis ir toli gražu ne pačiu skaniausiu aromatu sklindančiu dar per kilometrą nuo ežero. Reikia tik dėkoti iniciatoriams, kurie ryžosi šią gamtos dovaną išgelbėti ir išsaugoti ateities kartoms.

Lietuvos etnokosmologijos muziejus

2008.10.07 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis.

Lietuvos etnokosmologijos muziejus, atversiantis duris po rekonstrukcijos jau lapkričio pirmąją.
Etnokosmologijos muziejus buvo pastatytas dar 1990 m. Muziejaus pastatų kompleksą sudarė du metalo konstrukcijų bokštai ir du rombo formos pastatai, sujungti požemine galerija. Kasmet sparčiai augantis lankytojų skaičius paskatino įrengti naujas patalpas, tinkančias ekspozicijos, dangaus stebėjimo ir modernios muziejinės veiklos poreikiams.

Pirmosios Lietuvos seniūnijų sporto žaidynės

2008.09.30 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis.

Lietuva – sportiška šalis. Profesionalus sportas tikrai garsina Lietuvą visame pasaulyje. Regis sportas įaugęs į lietuvių kraują: vieni sporto varžybas stebi per televizorių, kiti patys dalyvauja rungtynėse, treti bent pagalvoja, kad būtų šaunu kažkur sudalyvauti.
Džiaugdamiesi profesionalų pasiekimais kartais gal kiek nepelnytai pamirštame mėgėjišką sportą. Visiems norintiems ne tik stebėti varžybas per televiziją, bet ir patiems sportuoti turėtų būti žinomas terminas „sportas visiems“. Tai asociacija, kuri vienija visuomenines kūno kultūros, sporto ir turizmo organizacijas, plėtojančias sveikatą stiprinančią kūno kultūrą ir mėgėjų sportą.

Gintarinis Lūksto ežeras

2008.09.02 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė.

Vasara jau baigėsi, tačiau jei artėjančios bobų vasaros metu norite pasidžiaugti geltonuoju Lietuvos auksu, jums visiškai nebūtina keliauti prie Baltijos.

Lūkstas – antrasis pagal dydį Žemaitijos ežeras, Telšių rajone, apie 5 km į pietvakarius nuo Varnių unikalus tuo, kad jame randama gintaro.

Europos centras

2008.08.26 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė.

Seniausiais laikais žmonės norėdavo surasti žemės centrą. Sužinoję, kad žemė apvali pradėjo ieškoti žemynų centrų. Įdomu tai, kad Europoje „egzistuoja“ keletas geografinių centrų dėl to, kad matuodami mokslininkai vadovaujasi keletų skirtingų metodų ir dar nėra vienareikšmiškai nustatyta riba tarp Europos ir Azijos. Lietuvos geografai jau senokai manė EGC esant šalia Vilniaus. Vilniaus universiteto profesoriai Basalykas ir Kudaba studentams kalbėjo, jog Europos centras yra šalia Vilniaus, tačiau Baltarusijos teritorijoje. Lietuvių spėjimus ir abejones moksliniais tyrimais pagrindė Prancūzijos geografai. Lietuvoje, 26 km į šiaurę nuo Vilniaus, prie Purnuškių kaimo Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto skaičiavimais yra tikrasis ir vienintelis geografinis Europos centras. Šis faktas įregistruotas ir Gineso rekordų knygoje. EGC koordinatės yra 54 laipsniai 54 minutės Šiaurės platumos ir 25 laipsniai 19 minučių Rytų ilgumos. Atsižvelgiant į matavimo tikslumą, geografinis centras yra netaisyklingas keturkampis, maždaug 1100 metrų Šiaurės pietų kryptimi ir 800 metrų Vakarų rytų kryptimi, kuriame kiekvienas taškas gali pretenduoti į Europos geografinio centro vietą. Tiesa, 2004 m. Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto mokslininkai patikslino Europos geografinio centro koordinates. Jis atsidūrė netoli Pašilų kaimo, šalia Vilniaus.

Vandens sklandytuvas

2008.08.19 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Mėgstate aktyvų poilsį prie vandens telkinių ir rūpinatės savo kūnu bei sveikata? Vadinasi esate išbandę, o gal ir reguliariai sportuojate burlentėmis, jėgos aitvarais ir kitais vandenį ir orą pasikinkančiais įrenginiais. O ar teko kada sklandyti vandens paviršiumi? Dabar tai daryti gali ne tik fantastinių filmų herojai!

Klestintis Žemaitkiemio dvaras

2008.08.12 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Kiekvienas važiuodamas autostrada Kaunas – Vilnius, pravažiavęs Babtus ir Nevėžį, pamato užrašą „Žemaitkiemio dvaro sodyba“. Tik kiek iš Jūsų smalsumo ar kitų paskatų vedini esate užsukę į šią sodybą? O užsukti tikrai yra ko!

Lopaičiai

2008.07.22 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė

Jei keliaudami Žemaitijoje pasirinksite Tverų kryptį, 1 km žvyrkelio į šiaurės rytus nuves jus prie įvairiomis mistinėmis istorijomis apipinto Lopaičių piliakalnio. Nuo informacinės lentos per miškelį vingiuoja malonus miško takelis, vedantis prie piliakalnio, sudarančio lašo formos pylimą, kuris juosia daubą su joje tekančiu upeliu. Spėjama, kad čia XIIIa. čia stūksojusi kunigaikščio Vykinto, Saulės mūšyje su žemaičių kariais nugalėjusio kryžiuočius, pilis. Iki šiol gyva vietinių žmonių pasakojama istorija, kad kiekvienais metais per Kalėdas kalne vienai nakčiai atgyja narsuolių žemaičių karžygių dvasios. Piliakalnis apžėlęs medžiais, tačiau horizonte aiškiai matyti kiti piliakalniai – kalnas tikriausiai buvo laužų susisiekimo sistemos dalis.

Akmenos ežeras

2008.08.05 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė

Dažnas mūsų karštais vasaros savaitgaliais nuo miesto asfalto stengiasi ištrūkti atsivėsinti aplink miestą telkšančiuose ežeruose. Užsukę į Trakus automobiliu ar dviračiu, sukirtę po kibiną, galite išbandyti maršrutą į Šiaurės vakarus nuo Trakų miesto. Pasiekę Rėkalnio parko nuorodą pasukite asfaltuotu takeliu į miškelį. Jau pačiame parke galite rasti paprastų, tačiau neprastų pramogų – pavasarį Rėkalnio kalnelis nusėtas pavasarinėmis raktažolėmis, dar vadinamomis šv. Petro rakteliais.

S. Dariaus gimtinė

2008.07.29 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Šiemet švenčiame S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio per Atlantą 75-tąssias metines. Tad iš pagarbos šiems didvyriams važiuojant Žemaitijos keliais galima būtų aplankyti ir abiejų lakūnų gimtines, nutolusias viena nuo kitos tik 40 km. Dariaus gimtinė yra Klaipėdos raj.

Raketinė bazė ežero kaimynystėje

2008.07.15 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Ežero gaiva ir ramybė miško apsupty, paukščių čiulbesys ir atokvėpis nuo kasdienybės – turbūt tokios mintys kyla svajojant apie Platelių ežerą ir jo apylinkes. Ir tereikia pasukti vienu žvyrkeliu nuo pagrindinio kelio į Plokštinės mišką, kad prieš akis išvystume kontrastą, kurį aplankius stingsta kraujas.

Visa Lietuva - ant dviračių!

Visa Lietuva - ant dviračių!

2008.07.09 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Vasara toks metas, kai visus traukte traukia į gamtą. Šiltu metų sezonu suaktyvėję dviračių mėgėjai užpildo gatves. Vieni važinėja miestuose, organizuoja kritines mases, kiti dviratę transporto priemonę renkasi ilgiems atstumams.

Sunku įsivaizduoti geresnį būdą susipažinti su vaizdingiausiais gamtos kampeliais už važiavimą dviračiu. Būni tuomet labai arti gamtos, mažai kas prasprūsta nepastebėta pro akis. Lengvas, bet nuolatinis fizinis krūvis taip pat prideda savo žavesio, sukuria bendrystės jausmą su draugais. “Užtarnautas” poilsis, maisto gaminimas vakare prie laužo, dainos , romantiški pokalbiai….

Dievui, Tėvynei ir Artimui

2008.07.01 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Jau daugiau nei100 metų pasaulyje veikia daugybę žmonių vienijanti skautų organizacija. Šiemet Lietuvos skautai švenčia 90 metų jubiliejų. 1918 metais įkurta pirmoji skautų draugiją Vilniuje, kurios vadas buvo Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona. Dabar skautai vienija per 5000 žmonių visoje Lietuvoje.

Ir dieną, ir naktį – ant bangų su burėmis

2008.06.03 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Atėjo vasara, metas, kai norisi daugiau laiko praleisti su šeima, atsipūsti po sunkių darbų ir patirti kvapą gniaužiančių įspūdžių. Paprastai, dar neatėjus atostogoms ieškome netradicinių sprendimų ir galimybių kuo įsimintiniau praleisti savo laisvalaikį. Viena iš alternatyvų gali būti kelionė jachta. Tai ekologiškiausia bei tyliausia transporto priemonė.
Išbandęs šį laisvalaikio praleidimo būdą Kauno mariose, galiu pasakyti, kad tai išties įsimintina.
 

Senųjų Trakų mūrų slėpiniai

2008.05.27 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė

Turbūt ne vienas mūsų galime pasigirti lankęsi vienoje iš senųjų sostinių Trakuose. Kas Trakų pilį apžiūrėti, kas tradicinių karaimų kibinų užkąsti, kas tiesiog pailsėti nuo miesto triukšmo. Tačiau kažin ar visi mes žinome šio miestelio istorijos slėpinius. Jau pats Trakų miesto įkūrimas ir pilių statyba apipinta legendomis.

Linksmaisiais mokslo kalneliais

2008.05.20 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Kas yra mokslo populiarinimas? Juk mokslas – tai sudėtingas procesas, apimantis mokslinės literatūros skaitymą, eksperimentus laboratorijose ir dalyvavimą konferencijose. Ir tik ~ 3% jo rezultatų pasiekia eilinį vartotoją naujų technologijų pavidalu. Tačiau mokslas atskleidžia daug įdomių ir netikėtų faktų, padeda paaiškinti bei pastebėti aplinkui vykstančius reiškinius.

Kuris universitetas greičiausiai plaukia?

2008.05.06 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Gegužės 17 dieną Vilniuje pirmą kartą organizuojamas renginys „Neries regata“, kuriame varžysis kelios dešimtys Lietuvos aukštųjų universitetinių mokyklų komandų.

„Neries regatos“ plaukime kviečiami dalyvauti visų aukštųjų universitetinių mokyklų studentai, darbuotojai bei absolventai. Savo jėgas trasoje galės išmėginti ir visuomenės komandos.

Baltieji Vilniaus Kryžiai

2008.04.29 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė

Ne viena porelė saulėtą pavasario ar vasaros popietę užkopia į Trijų Kryžių kalną Vilniaus Kalnų parke ieškodama romantiško gamtos prieglobsčio ir norėdama pasigrožėti atgimstančio Vilniaus vaizdais. Tačiau tikriausiai ne visi žino šio kalno praeities slėpinius. Pasistengsime šiek tiek praskleisti istorijos uždangą.

Požiūris į laisvalaikį

2008.04.22 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Savaitgaliai, šventinės dienos, laikas po darbo – tai laikas, kurį skiriame sau. Kaip mes jį panaudojame – tai jau kiekvieno iš mūsų reikalas. Pavasaris. Dienos ilgėja, saulutė savo spinduliukais vis labiau kutena kiekvieną iš mūsų ir kviečia laukan...
Taip, sutinku, kai kuriems 2451 „Marijanos“ serija tikrai yra labai svarbu ir jos negalima praleisti, jei esate atsparūs pavasariniams gundymams pabūti gamtoje.

Surištos autostopininkų rankos

2008-04-01 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

(aut. past.: Kaip ir kiekvienas save gerbiantis pokštininkas - Turistas.lt balandžio pirmosios proga irgi pokštavo. Jei kai kurie šiame straipsnyje esantys faktai panašūs į balandžio primosios pokštus - tai greičiausiai Jūs neklystate... ;) )

Autostopas – pigiausias ir vienas įdomiausių keliavimo būdų. Atsistoti ir ištiesti ranką galima bet kurioje pakelėje – ir jei tikėsite savo sėkme, kelionės tikslą pasieksite greitai ir sklandžiai. Tiek Europoje, tiek ir visame pasaulyje vyksta netgi autostopo varžybos, kurių tikslas kuo greičiau nuvykti į sutartą tašką. Šį keliavimo būdą ypatingai mėgsta taupieji studentai.


Pavasaris kviečia į žygį pėsčiomis


2008-03-18 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Žmonės dirba ofisuose, o atgimstanti gamta per langus veržiasi ir gaiviu oru kviečia į lauką. Pavasaris!
Iš savo slėptuvių ima lysti gyvūnija, medžius jau žvalgo paukštukai, ieškodami gražesnių vietelių lizdeliams. Saulėtus parkų suoliukus okupuoja įsimylėjėliai. Miško parkai knibždėte knibžda įvairiausio amžiaus aktyvių žmonių.

Lietuva Lietuvoje

2008-03-04 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Pažvelgę iš paukščio skrydžio, Lietuvoje galime aptikti dar vieną Lietuvą. Tai Rokiškio rajone esantis Salų miestelis savo forma primenantis Lietuvos žemėlapio kontūrus. Jo krantus skalauja vandenys ežero, kuris dėl dviejų savo atsikišimų vadinamas Dviragiu.

Nuotraukos autorius - Eugenijus Stumbrys.

Kryžių kalnas


2008-02-26 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė

Net jei nesate aktyviai religiją išpažįstantis maldininkas, tikrai esate girdėję apie dvylika kilometrų nuo Šiaulių stūksantį ypatingą piliakalnį, nuo viršaus iki apačios apstatytą kryžiais.
Šis piliakalnis dar vadinamas Domantų ar Jurgaičių piliakalniu, Pilies ar Maldų kalnu yra vienas iš nedaugelio šalies paminklų, jungiantis religinę, etnografinę ir mitologinę prasmę.

Aktyvus laisvalaikis tik vasarą?


2008-02-19 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Daugelis aktyvesnių žmonių šiltu metų sezonu iš sandėliukų išsitraukia dviračius, šaltuoju sezonu kalniukus ir lygumas šturmuoja slidėmis. Kokia susisiekimo priemonė yra optimaliausia, norint gerai susipažinti su supančia aplinka?

Mažieji Lietuvos traukinukai


2008-02-12 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Poilsis dundant geležinkeliu???!!!
O kodėl gi ir ne? ;)

Žmones visad traukia tai, kas išsiskiria iš įprastų dalykų, turi ypatingą savo aurą ir sukelia pozityvius jausmus. Lietuvoje yra išskirtinis pukšintis ir gražų dūmą metantis reiškinys, meiliai vadinamas SIAURUKU.

Unikalus vokiečių palikimas Baltijos pakrantėje


2008-02-05 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė

Kulniuodamas Baltijos pakrante Girulių kryptimi atvykėlis nustemba ant jūros kranto išvydęs masyvų betoninį statinį. Tai geriausiai išlikę, Juodąja tvirtove vadinami, vokiečių betoniniai įtvirtinimai, statyti 1939m. Čia stovėjo pabūklai, buvo gyvenamosios patalpos, maisto sandėliai. Pelkėta vietovė neleido giliai kastis į žemę, todėl baterija daugiau nei 5 metrais iškilusi virš žemės.

Aktyvus poilsis studentams – vaikų būryje!

2008-01-29 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Nors už lango žiema ir, rodos, vasaros malonumai dar toli, bet išties vasara jau ne už kalnų. Todėl šaltomis žiemos dienomis verta bent minutėlę sustoti, atsipalaiduoti nuo kankinančių mokslų ir pagalvoti apie tai, ką mes, studentai, veiksime vasarą. Pasirinkimo ir galimybių turime daug, juk dabar tikrai esti informacijos, kuri kviečia vienur ar kitur praleisti karštas, o kartais ir nelabai, vasaros dienas. Tik kur rasti tinkamą variantą? Iš kur žinoti kas tinka man, o kas kaimynui? Kur išbandyti save?

Globalus svetingumo klubas


2008-01-22 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Jauni žmonės be abejo trokšta pamatyti ir patirti kuo daugiau bei keliauti kuo pigiau. Žmonėms iš skirtingų šalių ar net kontinentų susipažinti, gauti nemokamą nakvynę keletai naktų, nemokamą ekskursiją po miestą su vietiniu gyventoju, gauti naudingos informacijos ar tiesiog smagiai praleisti vakarą kartu padeda nemokami globalūs apgyvendinimo klubai. Vienas populiariausių ir plačiausiai paplitusių visame pasaulyje – svetingumo klubas (hospitalityclub.org) – šiuo metu turi 328 629-is užsiregistravusius narius 207-niose pasaulio šalyse, tarp kurių yra ir 5536 lietuviai.

Su burėmis ant ledo


2008-01-15 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Vos tik pasninga ir vandens telkinius sukausto ledas, prasideda žiemos malonumų mėgėjų linksmybės. Kas su pačiūžom, rogutėm ar slidėm išsiruošė pasidžiaugti žiemos dovanomis, o kas mėgaujasi įmantresnėmis linksmybėmis – buriavimu ant ledo su įvairių tipų burlentėmis, ledrogėmis.

Magiška Pažaislio trauka


2008-01-08 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Nuostabus pušynas, marios, architektūra, aktyvaus laisvalaikio pramogos ir dar daugybė dalykų traukia žmones į Pažaislį. Pavargę nuo kasdieninės rutinos žmonės atvažiuoja čia pasigrožėti gamta ir pakvėpuoti grynu oru.

Pašėlę tradiciniai šokiai

2007-12-18 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Termometras už lango jau rodo minusinę temperatūrą ir vakarai ilgi… Tai pats geriausias metas keliauti i folkloro vakaronę!

Daugelis žmonių išgirdę žodį „folkloras“ pirmiausiai įsivaizduoja tautiniais rūbais išsipuošusius ir pagal iš anksto sukurtą scenografiją rateliuose šokančius žmones. Tačiau aš tų ratelių nedrįsčiau vadinti folkloru.

KTU žygeivių klubas Ąžuolas

 2007-12-11 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Tam, kad žmogus gerai pailsėtų nuo kasdieninių rūpesčių, jis turi visiškai pakeisti supančią aplinką.
Bene didžiausias skirtumas yra tarp kasdieninės rutinos ir kelionių.
Nors už lango jau žiema ir ne už kalnų didžiosios metų šventės, aktyvūs žmonės nesiruošia leisti laiko prie televizoriaus. Kol nėra sniego – keliauja pėsčiomis, o laukams pabaltavus iš sandėliukų išsitrauks slides.

ENCOUNTER: realus-virtualus žaidimas

Yra žmonių apie kuriuos kalbama: „Šitas – aktyvistas: visur dalyvauja, viskas jam įdomu, visur jo pilna...“. Tokiems žmonėms patinka nuotykiai, adrenalinas, neišdildomi įspūdžiai. Ir nemažai tokių žaidžia visai ne vaikišką strateginį žaidimą – Encounter, o tie, kurie nežaidžia – apie šį žaidimą tikriausiai kol kas dar nėra girdėję ;)

Prasidėjus šiam nuostabiam pavasariui gal ir Jūs susigundysite išbandyti savo proto galias ir kojų miklumą šiame visame pasaulyje paplitusiame žaidime, kuris Lietuvoje kolkas žaidžiamas Vilniuje ir Kaune.

Vencavų malūnas

2007-11-27 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Nuo seniausių laikų lietuviai būdami žemdirbių tauta malė išaugintus grūdus namuose trinamosiomis, vėliau - rankinėmis sukamosiomis akmens girnomis. Grūdus malė duonai kepti, gyvuliams šerti ar kruopoms gaminti.

XIII a. Lietuvoje pradėta malti grūdus vandens malūnuose, o XIV a. pajūryje pastatyti pirmieji vėjo sukami malūnai. Jie tikriausiai pasiekė mus per Baltijos prekybos kelią iš Vakarų kraštų ir labiausiai paplito šiaurinėje bei vakarinėje Lietuvos dalyje.

Raganų burtai Šatrijos papėdėje

2007-11-20 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė

Šatrijos piliakalnis - viena aukščiausių Žemaitijos kalvų, išsidėsčiusi už kelių kilometrų į pietryčius nuo Luokės. Kalno aukštis – 228 m. virš jūros lygio.

Žmonės pasakoja, kad jau nuo senų laikų ant Šatrijos renkasi visos Žemaitijos raganos. Nenustebkite jei kurią naktį ant kalno išvysite didžiulį liepsnojantį laužą ir aplink jį šokančias raganaites. Net pati Šatrija atsiradusi ne be jų pagalbos.

Užutakio dvaro ir parko žavesys

2007-11-13 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė

Jei nors kartą buvote Trakuose Galvės ežere, akis turėjo patraukti kitoje ežero pusėje baltuojantis rūmų fasadas. Šiandien rūmų langai, deja, nemato dienos šviesos, o centrinio jų įėjimo laiptai liūdnai aptrupėję laukia sugrįžtančių svečių. Tačiau net ir dabar, jei įsiklausysi, gali išgirsti švelniai skambančią klavesino melodiją, šiugždančias krinolino sukneles ir lengvai sklandančią rūmų dvasią. Nuostabi panorama iš rūmų terasos, sumūrytos Galvės ežero krante, parko alėjos su marmuriniais biustais, senųjų parterių griuvėsiai žavi ne vieną jaunųjų porelę.

Rokiškio dvaro didybė

2007-11-06 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Rokiškio dvaro istorija prabyla XVI a. Žygimantui Senajam padovanojus jį didikams Krošinskiams ir jiems čia apsigyvenus.

Gaila, kad seniausieji dvaro rūmai neišliko ir be archeologinių tyrimų sunku nurodyti tikslią jų vietą. Kartais Krošinskiai Rokiškį išnuomodavo arba užstatydavo už skolas kitiems Lietuvos didikams, tad paskutiniajam vyriškosios Krošinskių linijos atstovui Juozapui nesugebėjus grąžinti skolų 1715m. jis atiteko Tyzenhauzams.

Nemuno kilpų apglėbtas Punios šilas

2007-10-30 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Punios šilas apglėbtas 19 km. ilgio Nemuno kilpa. Šilas - vienas iš įdomiausių Lietuvos miškų botaniniu požiūriu, apsuptas vandens iš visų pusių.

Maždaug apie vidurupį Nemunas išplaukia iš aukštų kalvynų į lygumas, padaro sudėtingas kilpas. Daugiausia 50 kilometrų išrangydamas vagą, jis nuo Punios iki Birštono tiesiu keliu pasistumia vos nepilną dešimtį. Nemunas čia teka įvairiausiomis kilpomis, nekartą netgi pasuka atgal į pietus.

Nemuno didžiosios kilpos nuo seno žmogui buvo sunkiai įsivaizduojamos ir klaidžios. Žmogus čia patekęs, atsidurdavo tarytum upės nelaisvėje. Ilgai nežinota, nei kiek tų kilpų, nei kaip jos išsivingiuoja. Neatmegztas liko Nemuno kilpų mazgas net renesanso kartografų. To meto Lietuvos žemėlapiuose jų nėra.

Paslaptingoji Platelių akis

Paslaptingoji Platelių akis

2007-10-24 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė

Keliaudami jūros link aplankykite 14 km į šiaurę nuo Plungės telkšantį Platelių ežerą, didžiausią ir giliausią ežerą Žemaitijoje.
Legenda pasakoja apie atslinkusį didžiulį tamsų debesį, kuris ties pievomis tris dienas ūžė, šniokštė, tamsėdamas vis žemiau leidosi. Žmonės pabaigę šienauti, ir debesis pradėjęs smarkiai lyti. Viena moteriškė nusistebėjo: "Kap platelėij!". Debesis pliūptelėjęs į pievas ir ežeru virtęs. Beje, kalbama, kad atėjūnas išeisiąs, nebūsiąs amžinai.

Kauno tvirtovės ypatumai

2007-10-16 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis) Autorius Tomas Stasiukaitis

Nuo seno Kauną ir jo apylinkes supo piliakalnių grandinės su medinėmis, vėliau - mūrinėmis pilimis, apsauginės gynybinės sienos ir kiti fortifikaciniai įtvirtinimai. Atsižvelgiant į tuometinį karinės technikos lygį, patogią gamtinę gynybinę liniją sudarė ir Nemunas: raižytas reljefas su upių ir upelių slėniais, giliomis griovomis, tarp jų esančiomis aukštumomis, iš kurių plačiai matomos aplinkinės teritorijos.

1873 metais caro Aleksandro II sprendimu buvo nutarta stiprinant vakarinę Rusijos sieną Kauną paversti strateginės reikšmės I klasės tvirtove. Iš viso per nepilną 10 metų laikotarpį tvirtovės statybos reikalams išleista 11 mln. rublių, tvirtovės teritorijoje buvo pastatyti 195 mūriniai ir 253 mediniai karinės paskirties pastatai. Įtvirtinimai buvo statomi iki pat Pirmojo pasaulinio karo pradžios.

Velniaduobė

2007-10-09 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Aukštadvario apylinkėse, 4km nuo miestelio šiaurės vakarų kryptimi, važiuojant link Beižonių, miško apsupty slypi viena giliausių Lietuvos daubų vadinama Velnio duobe.

Jau nuo 1964 metų ji buvo paskelbta respublikinės reikšmės geologiniu paminklu, o šiuo metu įtraukta į Europoje labiausiai saugomų 100 gamtos paminklų sąrašą. Tai 40 metrų gylio piltuvo formos duobė, kurios dugno plotis 60-65 m. Jos dugne telkšo pelkutė, kurioje ant durpėto paviršiaus auga kiminai, spanguolės, bruknės ir netgi - eglaitės, pušelės ir beržiukai, o statūs šlaitai taip pat apaugę miško augalija bei medžiais.

Didingasis Medvėgalis

2007-10-02 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė

Medvėgaliu vadinamas piliakalnis ir greta esanti aukščiausia Žemaitijos kalva (234,6 m). Medvėgalis stūkso Šilalės rajone, apie 8 km į šiaurės vakarus nuo Kaltinėnų, Karūžiškės dvaro laukuose.

Nuo piliakalnio atsiveria platūs vaizdai. Sakoma, jog nuo viršūnės matyti 14 bažnyčių bokštai, begalė kalvų, net už 30 km esanti Šatrija. Anksčiau Medvėgalis buvo tankiais krūmais apžėlęs kaip tūlo žemaičio barzda, taigi prašalaičiui būdavo keista, kad, atrodo, niekuo neišsiskiriantys kalneliai pelnytai tituluojami aukščiausiais Žemaitijoje. Šiandien užkopus ant kalno, prieš akis atsiveria antroji Lietuvos Kernavė. Įdomu tik - kur anksčiau įsikūrė gyventojai.

  • 1
  • 2