Privalomi šalmai ir liemenės dviratininkams – smūgis dviračių kultūrai Lietuvoje

LR Seimas 2007 m. lapkričio 22 d. priėmė Lietuvos Respublikos Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimo įstatymą, kuriame be visų kitų dalykų įteisino dvi iki šiol Lietuvoje negirdėtas naujoves dviratininkams: privalomas šviesą atspindinčias liemenes tamsiu paros metu ir šalmus, kuriuos reikės dėvėti visur važiuojant dviračiu, netgi dviračių takais šalia gatvių. Įstatymas įsigalios nuo 2008 m. liepos 1 d. Ši naujovė priimta be viešų konsultacijų, nenumačius neigiamų pasekmių ir neturint priemonių jos įgyvendinimui. Privalomos liemenės su atšvaitais dviratininkams niekur pasaulyje nėra įteisintos. Jas rekomenduoja naudoti eismo saugumą užtikrinančios institucijos, vykdydamos visuomenės informavimo akcijas. Europos šalyse dviratininkai naudoja ryškių spalvų rūbus ir lietaus apsiaustus su atšvaitinėmis juostelėmis, dviračius su tvarkingais žibintais ir atšvaitais.

Privalomi šalmai Europos Sąjungoje įteisinti tik Ispanijoje 2004 m. ir tai tik užmiesčio keliuose. Ispanijos dviratininkų organizacijos vertina tai kaip neapgalvotą ir žalingą politikų veiksmą, padariusį neigiamą poveikį dviračių naudojimui šalyje. Keliose ES šalyse šalmai privalomi vaikams iki 14 m. Australijoje atliktais tyrimais, privalomų šalmų įteisinimas sumažino dviračiais važinėjančių žmonių skaičių 30-60 proc. Europos dviratininkų federacijos (ECF) nuomone, šalmai yra tik pasyvi dviratininkų apsaugos priemonė ir jokiu būdu nepadeda išvengti avarijų.

Lietuvoje atsakingos institucijos iki šiol nekontroliavo kaip dviratininkai laikosi Kelių eismo taisyklių (KET) ir nesugebėjo užtikrinti net minimalių reikalavimų dėl šviesų ir atšvaitų naudojimo. Nesirūpindami sąlygų dviratininkams gerinimu, politikai ir valdininkai užsimojo dar sugriežtinti reikalavimus ir apsunkinti važinėjimą dviračiais Lietuvos gyventojams ir vis dažniau į šalį atvykstantiems turistams iš užsienio. Taip kuriamas neigiamas įvaizdis, kad Lietuvoje dviračiu važinėti pavojinga, nesaugu. Tikėtina, kad dalis užsienio turistų dviratininkų dėl šios priežasties savo atostogoms rinksis labiau patrauklias dviračių turizmui šalis, bet ne Lietuvą.

Lietuvos dviratininkų bendrija (LDB) pasisako tik už rekomendacinį, bet neprivalomą liemenių su atšvaitais ir šalmų naudojimą. Dviratininkų bendrija siūlys Seimui atšaukti šias nepagrįstas nuostatas ir pakeisti jas privalomu raudonos spalvos žibintu dviračio gale, kaip yra visoje Europoje. Papildomai LDB rekomenduoja naudoti visas kitas prieinamas saugaus eismo priemones dviratininkams (atšvaitines juosteles ant rankų ir kojų, ryškių spalvų rūbus ir lietpalčius su atšvaitais, kokybišką ir teisingai dėvimą šalmą ir kt.).

Vietoj nepagrįstų draudimų, siūlome už eismo saugumą atsakingoms institucijoms aktyviai bendradarbiauti su pilietinėmis organizacijomis ir vietos bendruomenėmis, vykdyti efektyvų visuomenės švietimą (ne vien gąsdinimą) dėl eismo saugumo.

Tačiau labiausiai eismo saugumą užtikrins bekompromisis karas su neblaiviais vairuotojais, kelių chuliganais, dviračių infrastruktūros gerinimas ir bendras eismo kultūros situacijos pagerėjimas.


Dėl papildomos informacijos kreiptis į LDB pirmininką Liną Vainių, tel. 8 699 33661, el.paštas: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, norint jį peržiūrėti.

/Informacijos šaltinis: www.dviratis.lt/