Bukovelis nori tapti Kouršaveliu

Bukovelis Ukrainos Karpatuose pastaruoju metu tampa populiariausiu buvusios sovietinės erdvės kalnų slidinėjimo kurortu. Prie to prisidėjo ir investicijos, ir pasiaukojantis vietinių gyventojų darbas, ir Šengeno vizų įvedimas Lenkijoje bei Slovakijoje.

Dar prieš dešimt metų į Karpatus slidinėti važiavo tik labai dideli slidžių mylėtojai. Prisiglausti buvo galima dar sovietinėse poilsio bazėse, kurios paskutinį kartą buvo remontuojamos 70-tųjų pabaigoje. Rasti puodelį ekspreso kavos Karpatuose buvo gana problematiška netgi prieš penkerius metus. Dabar ten galima nusipirkti praktiškai viską, klausimas tik dėl siūlomų paslaugų kainos ir, labai dažnai – kokybės. Pagrindinis Ukrainos Karpatų turistinis kompleksas Bukovelis buvo atidarytas 2000 metais. Šiuo metu čia jau veikia 14 krėslinių keltuvų, kurie gali aptarnauti iki 30 tūkstančių žmonių per valandą. Pagal generalinio kurorto direktoriaus Aleksandro Ševčenkos pateiktus duomenis, 2006 metų pabaigoje bendra į Bukovelį įdėtų investicijų suma sudarė apie 150 milijonų JAV dolerių. Be to, analitikai Bukovelį vadina dinamiškiausiai besivystančiu kurortu Europoje – taip greitai kalnų slidinėjimo kompleksų dar nestatė niekur.

Ivano-Frankovkso srities (kurios teritorijoje ir yra kurortas) valdininkai taip pat skelbia, kad, be Bukovelio, per artimiausius keletą ateinančių metų kalnų slidinėjimo kurortai bus sukurti Jablunicoje ir Jaremčoje.

Tačiau Ukrainos kelionių organizatoriai pažymi tėvynės kurorto brangumą. Kaip sako turistinės agentūros „Voyage“ darbuotoja Oksana Konovalenko, per pastaruosius keletą metų poilsis Karpatuose savo kaina susilygino su Austrijos kurortais.

„Šiais metais mes labai mažai pardavėme turistinių kelionių į Lenkijos, Slovakijos ir Austrijos kalnų slidinėjimo kurortus. Vizų režimo Ukrainos piliečiams sugriežtinimas lėmė stiprų keleivių srauto ta kryptimi sumažėjimą. Tuo pat metu atsirado kažkur 30% daugiau norinčiųjų važiuoti į Karpatus. Vis dėlto, tikslių duomenų apie turistų padaugėjimą agentūros ir negali turėti, nes labai daug kas važiuoja į Bukovelį ar kitus kurortus savarankiškai, nes išsinuomoti būstą keletui naktų turistinėje zonoje galima beveik kiekviename name“, - pasakojo Konovalenko.

Bendraudami su žurnalistais , slidininkai, kurie buvo lankęsi ne tik Karpatuose, bet ir Europos ir Turkijos kalnų slidinėjimo kurortuose, pažymėjo, kad labiausiai juos pribloškė slidinėjimo įrangos nuomos kainos. "Pavyzdžiui, Turkijoje mes nuomojome slides ir batus už 15 dolerių į dieną, o Bukovelyje mums pasiūlė tą patį komplektą už 55-220 grivinų (nuo 11 iki 44 dolerių). Bet yra ir kas maloniai stebina – tai pigus maistas. Už 5-10 dolerių jus pamaitins iki soties, ko nerasite niekur užsienyje”, - pasakojo slidininkas su stažu Aleksejus Ivanenko.

Ukrainietiško žurnalo "Korespondent“ duomenimis, slidinėjimas slidėmis Bukovelyje yra ne pigesnis, o kartais ir brangesnis, nei Austrijoje. Žiemos savaitė, tarkim, Kaprune kainuos maždaug 1500-1800 JAV dolerių, o septynias dienas Bukovelyje kai kurie Ukrainos kelionių operatoriai įkainoja ir 2000 dolerių. Be to Kaprunas – vienas iš pigiausių Alpių kurortų, bet paslaugų lygs ten yra aukštesnis nei Bukovelyje.

Ypač turistai skundžiasi didelėmis viešbučių kainomis. Padorių, „penkių žvaigždučių" viešbučių kol kas yra tik du – „Bukovelis“ ir „Edelveisas“. Ten naktis gerame numeryje atsieis maždaug 100 dolerių. Tačiau pernakvoti, kaip sakoma, "pas bobutę" galima ir už 15-20 dolerių. Instruktoriaus paslaugos jums kainuos 20 dolerių už keturias valandas. O kalbant apie aptarnavimo trūkumus, kaip pavyzdį galima pateikti kas buvo rašoma viename iš forumų: „Atsakymas į klausimą apie išvietę šalia dviviečio lyno apstulbino netgi mane: „Mūsų tualete dabar atliekamas „euroremontas“, todėl visi eina į mišką“. Bet juk kažkada jau ir tualetai bus su „euroremontu“.


/ Informacijos šaltinis: www.sniegozona.lt /