Linksmaisiais mokslo kalneliais

2008.05.20 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

Kas yra mokslo populiarinimas? Juk mokslas – tai sudėtingas procesas, apimantis mokslinės literatūros skaitymą, eksperimentus laboratorijose ir dalyvavimą konferencijose. Ir tik ~ 3% jo rezultatų pasiekia eilinį vartotoją naujų technologijų pavidalu. Tačiau mokslas atskleidžia daug įdomių ir netikėtų faktų, padeda paaiškinti bei pastebėti aplinkui vykstančius reiškinius.

Gegužės 23 dieną mokslo gerbėjai kviečia keliauti į Kauną. Nuo 14 valandos Laisvės alėjoje jau trečius metus iš eilės rengiama mokslo populiarinimo šventė „Pamatyk kitaip 2008“.

Atliktos sociologinės apklausos rodo, kad lietuviai mažiausiai iš visų europiečių domisi mokslu.
Mes, įpratę manyti, kad „mokslo šaknys karčios“, dažnai užmirštame, kad tarp jų visada galima rasti ir „saldainiukų“. Būtent mokslo saldainiukais organizatoriai ir vaišins dalyvius. Saldainiukai - įvairiausios mokslo dėsniais paremtos linksmos užduotys bei atrakcijos.

Manome, kad festivalis paskatins jaunimą domėtis mokslu, atskleis žaviąsias mokslo puses. Taip pat parodysime ką mokslininkai veikia laboratorijose ir kaip įkurti nuosavą laboratoriją tiesiog savo virtuvėje.
Turbūt lengviausia sugalvoti gamtos mokslų eksperimentus, kurie patrauktų praeivių dėmesį: fizika, chemija, biologija. Daug galimybių dabar suteikia kompiuteriai – galima parodyti įvairių kompiuterinio-matematinio modeliavimo programų. Matematika gali sudominti žiūrovus geometriniais bei loginiais galvosūkiais.Humanitarinių mokslų (istorijos ir filologijos) atstovai kūrybiškai pritaikė žaidimų elementus, leisdami kuo labiau pasireikšti patiems dalyviams - pasakojo vienas iš festivalio organizatorių Jurgis Pralgauskis

Pagrindinė festivalio „Pamatyk kitaip“ idėja yra visuomenei patraukliais būdais pristatyti įvairias mokslo šakas, atskleisti mokslo žavesį.

Pagal sukauptą patirti ir foto/video medžiagą bus sukurtos metodinės priemonės mokslo festivaliams ir pan netradiciniams ugdymo metodams. Šiai medžiagai platinti bus sukurtas internetinis puslapis.Sėkmingiausi "numeriai" bus pristatomi seminare pedagogams.

Praeitų metų festivaliai daugiausia dėmesio sulaukė iš vaikų, kuriuos domino ir egzotiškų gyvūnėlių paroda, ir apelsino DNR išskyrimas buitinėmis sąlygomis, ir žodžių smiginis, ir archeologija smėlio dėžėje, kraujo reakcija, plazmos kamuolys, dūžtančios gėlės ir kitos mokslinės įdomybės.