TURISTAS.LT: Nepažįstamas Egiptas
2012 sausio mėn keliavau po Egiptą ir pasiraikius progai pasidalindavau savo ispudziais apie šia šalį dienoraščio pavidalu. Tai mano subjektyvūs pastebejimai ir nebutinai sutaps su kitų žmonių turimais patyrimais. Čia peteikiu daug detalių su kainomis ir pan. - gal būt tai bus naudinga kažkam ateityje. Atsiprašau už tekstą be lietuviškų raidžių ir skubejimo klaidas - kelionėje viskas ne taip kaip namie prie savo kompiuterio. Linkiu malonaus skaitymo!
Nuoširdžiai, Tomas Bendikas
2012-01-04(III) Kaunas-Vilnius-Sharm el Sheikh
Apie 2:30 išjudėjau iš namu į Vilnių. Apie 4val - oro uoste.Susipažinau su aplinka pasvėriau bagažą: kuprine 16kg, rankinis bagažas ~5kg. Nuėjęs į TezTuro ofisą gavau viza. Pakilom 7:15. Lėktuvas pustuštis- per švelnus išsireiškimas. Viso skrido gal pora tuzinu keleiviu. Skrendant virs vandens vis bandžiau susiorientuoti kur esam... Sinajaus pusiasalio žemė iš lėktuvo atrodo kaip išdžiuvęs, smėlėtas, kadaise buvusios juros dugnas, išvagotas daugybės kanjonų, panašių į išdžiūvusių upių vagas. Skrydžio trukme apie 4,5 val. Formalumai oro uoste praėjo sėkmingai. Vienintelis budas nusigauti iki Sharmo centro(Naama Bay), kuris yra už keliolikos kilometru - taksi. Taksi čia iš turistu plėšia kiek įmanoma. Mane pasisiūlė nuvežti už 40$! Ir nelabai nori derėtis. Galiausia,kai norėjau pasiimti kuprine iš bagažinės kaina nukrito iki 20$. Teko paaukoti varganai saliai.. Įdomu kad pinigus surinkinėja Bosas(automobiliu savininkas, kaip jie sako) ir parodo su kuriuo vairuotoju važiuoti.
Naama Bay pakrante eina pėsčiųjų takas kurio vienoje pusėje privatus pliažai, o kitoje restoranai, kavines ir nardymo klubu ofisai. Susiradau Danieli iš CouchSurfingo (toliau CS) Sinai Divers biure. Pasišnekėjom, palikau kuprine ir įsėjau. Prašiūravau pakrante į abi puses gal 3 kartus, uzsukau į prekeiviu gatveles. Susiradau daug "draugu". Čia taip kiekvienas prekeivis į turistą kreipiasi :) keletas vilioja pas save į parduotuves žadėdami vizitine kortele, ar prasydami pasirašyti svečių knygoje. Ant tokio ir užkibau.. Pradzioje prašė ka nors parašyti, pasiūlė kavos nemokamai, paskui atnešė dar viena podėlį, kol seimininkas man pasakojo apie šeimos verslą - kvapniuosius augalinius aliejus, stiklinius buteliukus iš Kairo ir sunku turistini sezoną. Galiausiai mano širdis buvo sugraudinta ir nupirkau 40g gydomojo-masažinio aliejaus iš sandalmedžio , kokoso ir ramunėlių už 50 EP(Egipto svaru. T.y. Apie 23Lt).
Namo su Danieliu važiavom į Hadaba rajoną (~10km į pietus) mikroautobusais su 1 persėdimu ties Sharms Old Market. Kaina 2x1 EP.
Vakare po Melisos paruostos vakarienes prasidėjo lietuviškų folkinių sokių pamoka. Melisa nori išmokti įvairių tautų tradiciniu šokių. Ir jai labai šauniai sekėsi mokytis.
2012-01-05(IV) Sharm el Sheikh, Sharks Bay
Pirma karta lankantis panašioje šalyje - neįprasta, kad kiekvienoje gatvėje vedančioje į miesto centrą stovi policijos postai ir automatais ginkluoti kariškiai. Bet pravažiuojantį transportą retai kada stabdo, tereikia sulėtinti greiti važiuojant pro sali.
Pats miestas - tarsi dulkinoje, molėtais kalnais išvagotoje dykumoje iškirstas lygus gabalas ir dirbtinai įterptas viešbučių plotas. Toliau nuo centro daug kur vyksta statybos-statomi nauji viešbučiai. O ir pats centras - neįprastai naujoviškas, daug butaforijos ir kičo.
Ryta apie 8val. atsidūrus Naama Bay centre, jis atrodė tuščias ir ramus. Prabėgo keletas turistu-"sportininku", keli pavieniai turistai ir grupele rusakalbiu.Rusu kalba Čia gana dažnai gali išgirsti, net prekeiviai kalba rusiškai.
Apie 9 val. Saulute pradeda juntamai šildyti, o vakare apie 16 val. jau maloniai atlėgsta karštis.
Eismas mieste gan chaotiškas. Turint galvoje, eismo taisykles, jos - labai liberalios. Mikriukai neturi numeriu ar maršruto lentelių. Maršrutą žino vairuotojas ir jei žinai į kuria puse ir iki kokio objekto nori važiuoti, tada klausi stovinčio vairuotojo, arba stabdai bet kur pakelėje.
Šiandien pasisekė nuvažiuoti į Shark Bay. Tai mažesnė įlanka, esanti siauriau Naama Bay. Čia išbandžiau pasiskolinta akvalangą su vamzdeliu. Tai taip vadinamas snorkelingas, kai plauki įkišęs galva po vandeniu ir stebi aplinka. O pažiūrėti tikrai buvo į ką. Plaukiojau salia koralinio rifo, kurio viršus maždaug metras po vandeniu, ta stačiai leidžiasi žemyn koki 10 metru, kur matosi smėlėtas dugnas. Rifas apaugęs visokiu formų koralais, o salia sukiojas įvairiaspalvės žuvys, kaip nuotraukose (geltonos, mėlynos, juodos, sidabrines...) porelėmis, būreliais, ir po viena. Buvo ir visai didoku. Tikrai buvau sužavėtas matytu vaizdu. Nuo kranto žvelgdamas į juros pavirsiu net neįtariau kas slypi po juo :)
Pavakare turėjau valanda laiko Naama Bay. Sau suvenyrui norėjau arabiškos skaros, tad daviausi vienam iš pardavėjų šnekinamas. Paklausiau labiausiai tradicines- padavė juodai-balta iš medvilnes. Sako 120LE :) parodžiau kad per daug. Davė pačiupinėt kita sintetine už 25LE. Nepajutau didelio skirtumo, tiesa sakant. Tada klausė kiek aš mokėsiu. Sugalvojau skaičių 50. už tiek nesunkiai pardavė ir nusivedęs į parduotuve parode kaip reikia užsirišti. Tiesa, pakeliui dar balta arabišką chalatą parode :) Kita karta reiks mažiau siūlyt!
Grįžtant namo su Melissa prasukom pro parduotuve ir Old Market. Si vakarą vakariene ruošiau aš - kepiau blynus. Juos valgėm su medum, abrikosu džemu ir daržovių troškiniu bei lietuvišku sūriu :) Po vakarienes - vėl šokiu pamoka.
2012-01-06(V) Sharm el Sheikh-Dahab-St.Catherina
Ryte apie 7 val. Melissa įsodino mane į mikriuką ir pasakė vairuotojui, kad išleistų prie degalines salia stoties. Vairuotojui padaviau 1 Be(EP) kiek ir priklauso. Jis pareikalavo dar. Labai ginčytis neišėjo nes angliskai jis nekalbėjo. Padaviau dar 1. Tada jis parode, kad laukia dar. Pasakiau, kad ne pirma karta važiuoju ir kad turi kainuoti 1 arba 2. Tada atsikabino. Išleido kilometru ankščiau prie kitos degalines, gal ir kitos stoties. Vietinis kostiumuotas vyriškis su vairuotoju pavežę iki man reikiamos vietos. Patraukiau stoties link pagal Lonely Planet (2008) pateikta žemėlapį. Nurodytoje sankryžoje - dykumos plotas :) Pavaikštinėjau aplink, tada sustojo taksi. Paklausiau - nurodė krypti ir atstumą - 3km. Sako 10 Be. Atsakiau, kad paeisiu, tada sutiko pavežti už 5LE.
Stoties kasose pasakė, kad į St.Kateriną autobuso nėra, tad nusipirkau bilietą į Dahab už 30LE. Išvažiavom tik 5 min. vėliau nei priklauso - 9:05. Kelione truko apie 1,5 val. Prie įvažiavimo į Dahab posto policininkas autobuse patikrino pasus, o autobusas po to stovėjo dar apie 15min.
Tik išlipus stoti pradėjo kalbinti "taksistai" ir viešbučių savininkai. Tokia porele pristojo ir prie manęs. Žinojau, kad stotis nuo pajūrio ir viso veiksmo vietos yra už kokiu 3km. Tad sutikau važiuoti su jais ir apžiūrėti siūlomą viešbutį už 5LE. Po trumpos ekskursijos sužinojau, kad prašo 45LE už lova (dar nesiderėjus) ir patraukiau "pirma apžiūrėti miesto". O ištikrųjų į kitapus gatves LP rekomenduojama Pinguin Vilage. Čia pigesnis kambarys su vonia 70LE, o keturvietis po 25LE už lova. Bet aš sutaupiau ant nakvynes ir pasirinkau naktine ekskursija į Sinajaus kalną ir St. Katerinos vienuolyną už 100LE. Pietums pavalgiau Koshary House "koserinio" beduinu maisto. Tai virti makaronai su ryžiais, pabarstyti lesiais ir keptomis daržovėmis bei aštriu padažu atskirame indelyje (7LE).
Pasivaikščiojimas pakrante ir tarp prekyviečių. Kaip ir Sharm`e pakrante driekėsi kavines ir nardymo klubai, tačiau atmosfera Čia kitokia. Viskas daug paprasčiau. Daug kur kavinėse(cofeshop`uose) tiesiog sutiesti kilimai ir pagalves. Kaviniu darbuotojai taip pat šnekina užeiti, bet visur tvyro kažkoks laisvumo jausmas. Pasibaigus aktyvios veiklos zonai miestelio vidury, toliau pakrantes tuščios ir priėjimas prie juros laisvas. Turistai Čia kitokie. Čia daug pavieniu ir poromis keliaujančių, nereikliu patogumams, laisvu, besirenkančių pigesni poilsi žmonių iš įvairių saliu. Aplinka paprasta ir kainos atitinkamai žemesnės. Dahab`as dėl to dar vadinamas backpacker`iu rojumi. Jei trumpai tariant tai aplinka kiek pankova.
Vakare belaukdamas išvykos į Sv. Katerina, sėdėjau pakrantėje, klausydamas "Mashina vremeni" koncerto ir ragaudamas egiptietišką alų. Beje jie turi dviejų rusiu alų. Taigi dar reikės ir kita paragauti :) (P.S. Tiesa sakant, koncertas skambėjo ausinėse :) )
Pagaliau sulaukiau 23 val. Ir mikroautobusu išvažiavome į St.Katerina. Apie 1 val. Vedini jaunuolio beduino pradėjome kopimą. Praėjome vienuolyną ir vingiavome kupranugarių taku aukštyn. Menulio nusviesti kalnai atrodė savaip įdomūs. Beveik pilnas menulis iš giedro dangaus taip stipriai švietė, ką nereikėjo papildomo apšvietimo. Tik pasukant į menulio šešėlį kai kas pasisviesdavo sau kelia. pakelėje dažnai sutikdavom bedujinus vis klausinėjančius "camel, camel, camel...". Taip jie siūlėsi pajoti į viršūnę kupranugariais.
Aikštelę su cofeshopu, esančią netoli viršūnės, pasiekėme apie 4val. Pralaukėme ten gera valanda snausdami ir klausydamiesi kas kelias minutes pasikartojančių pardavėjo žodžių "kofe,caj,...,adijala". Vedlys į viršūnę mus užvedė 5:30. Ten apsigaubę apklotais žiūrėjome į rytuose švintantį dangų. iš už horizonto pradėjus lysti saulutei suaktyvėjo fotoaparatu spragsėjimai. Dar kokio 15 min. Po aušros sukiojomės viršuje su šimtu kitu turistu ieškodami gražesnių kadru, bet užsibūti nesinorėjo, nes visi buvo sušalę. Temperatūra buvo žemiau nulio, nes radau susalusio ledo balute. tačiau iškentėme, nes nebuvo stipraus vėjo. Leidomės kitu smagesniu, siauresniu, laiptuotu taku link vienuolyno. Vienuolyno kieme nelabai kas buvo įdomaus, o į vidų Šiandien neleido, tad patraukėme link autobusiuko.
2012-01-07(VI) Dahab-Cairo
Grįžęs, per viešbutuko administracija užsisakiau bilietą autobusui į Kairą (su transportu iki autobusu stoties 110LE, o ant bilieto parašyta 90). Autobusas išvažiavo 15:10. Važiuojant pakrante buvo gražu stebėti auksini vakarėjantį dangų anapus Sueco įlankos. Prieš pravažiuojant tuneli po Sueco kanalu kareivis islaipino visus ir su šuniu praėjo pro iškrautus krepšius iš bagažinės. Atvykome Kairo Abasiya stoti apie 22:30.
iš stoties į savo namus mane nusiveze Ali iš CS.
2012-01-08(VII) Cairo, Giza.
Ryte 7 val. iškeliavau į Sadat metro stoti. Nuo ten iki Gizos - stoteles. Važiavimas metro kainuoja 1LE. Gali važiuoti su persėdimais tuo pačiu bilietu, kol išeini iš stoties teritorijos ir palieki bilietą.
Nuo gizos stoties iki piramidziu komplekso apie 10 km. Pasiklausiau vietiniu, jis nurodė važiuoti autobusu. Važiavimas mikroautobusu kainavo 0,75 Be. Salia sėdinčiojo paklausiau ir jis nuaiškino kur išlipti, bet panašu kad per anksti. Nes teko pora kilometru pasivaikščioti po gyvenamųjų namu kvartalą, kai tarp daugiaaukščių namu pamačiau piramides viršūnę. Gatveles nudergtos, arkliukai traukia vežimus, šiukšlini siauri praėjimai tarp namu. Visuose turistinėse vietose klesti apgavikai. Jau pakeliui link įėjimo vartų, vienas man siūlėsi parodyti per pus pigesni įėjimą vietiniams, kitas iš paskos šaukė, kad ne ten einu, kad tai įėjimas kariuomenei :) Bilieto į teritorija kaina 60LE. Tik nusipirkus ir praėjus apsaugos kontroles postą, mano bilietą pasičiupo seniokas su turbanu ir lydėdamas prie Sfinkso sakėsi esąs ilgametis darbuotojas ir kad be gido Čia negalima vaikščiot.. Siek tiek papasakojo apie piramides ir užsiminė, kad paskui reikės atsiskaityti už gido paslaugas :( iš pagarbos jo amžiui daviau turėtus 20 Be (prašė 100). Vaikštant aplinkui vis bando prisitrinti kiti ir siūlo pajodinėti po teritorija arkliu ar kupranugariu. Priėjus mažąją piramide salia Cheopso vėl atsirado "gidu". Vienas "paslapčia" leido fotografuoti piramidėje, kitas aprodė aplinka, nufotografavo mane įvairiom popsiškom pozom ir paprašė sumokėti (dar 5LE ir 1$ nuostolio už patiklumą). Toliau nebekreipiau dėmesio į visus "hello my friend, where are you from". Apėjau visas tris didžiąsias piramides ir salia esančius šventyklų griuvėsius ir patraukiau atgalios. Atgal iki metro stoties važiavau autobusu ant priekines sėdynės tarp vairuotojo ir pastoviai rėkiančio maršruto kryptį per langą pavaduotojo :)
Toliau metro išnaudojau dėl patogumo ir kainos. Apžiūrėjau "senąjį Kairą" arba Koptiškąjį Kairą. Grįžtant išlipau kiek anksčiau. Tikėjausi apžiūrėti mečetes, bet pamačiau vargingąją Kairo dalį, vos už dviejų stoteliu nuo centro. Čia gatvėse vyko viskas ir dirbtuves ir kepykla ir servisas. iš suverstu atlieku krovos ėdančios avys, o už keliu žingsnių ant asfalto kraujo klanas ir numestos avies kanopos, salia savo likimo laukia dar būrelis gyvūnų.
Vakare vaikščiojau po centrą ir galvoje žymėjausi pastabas apie eismą. Jau minėjau, kad jis chaotiškas, bet jis ir įdomūs ir gąsdinantis ir žavintis. Žavi savo dinamika - viskas labai intensyvu. Automobiliai, pėstieji - viskas važiuojamojoje dalyje. Kas yra eismo juosta niekas nežino - jei yra tarpas tarp masinu vadinasi ten galima lysti. "Plyta", stop ženklas ar perbrauktas garso signalas visiškai neturi jokios reikšmės. Kiekvienas manevras palydimas garso signalais ir šviesų mirksėjimu vakare. Beje, šviesas vakare įsijungti nemažai kas pamiršta, arba jos išdaužytos, arba neveikia, nes daug automobiliu tragiškos būklės ir tikrai nepamena kas yra TA. Labiausiai baugina motociklu ir mopedu vairuotojai. Gal 99% jų važiuoja be šalmų ir be šviesų. Vakare taip pat puse - be šviesų. Kai kurie sutelpa net trise, damos vežamos pasodintos šonu, o ant keliu laiko vaiką... pėstieji įsigudrinę pereiti gatve bet kur net ir esant nuolatiniam automobiliu srautui. Man tai kiek ilgiau užtrunka:) Salyje benzinas pigus. Dahab`e vairuotojas, nuvežęs mane į stoti sake, kad už doleri išeina 3 litrai arba, kad litras kainuoja apie 2,5 Be. Kaire mačiau kad degalinėje kainos degė 1,75 ir 1,85. Taigi važiuoju visi kas gali su bet kuo kas dar gali deginti benziną :) Pradedu galvoti, kad man nėra Čia ką veikti ilgiau...
2012-01-09(I) Cairo.
Šiandien gerai išmiegojęs apie 11val. patraukiau į miestą. Nuejau į Tahriro aikštę, ten kur Prieš metus, sausio 25 d. Įvyko revoliucija. Danielis buvo minėjęs, kad šiemet vėl kažkas panašaus gali pasikartoti metiniu proga. Šiaip pati aikštė daug kur aptverta ir vyksta kažkokie kasimo darbai, taip kad nėra į ką ten žiūrėti. Kitoje aikštės pusėje mačiau kelias pavėsines ir plevėsuojančias Egipto vėliavas. Šoninės mažesnės gatves uzblokuotos betono luitais ir metalo laužu, kažkas panašaus kaip buvo Lietuvoje prie Seimo rūmų. Kai pradėjau tolti nuo aikštės, tai tarsi plaukiau Prieš srove, nes didele mase žmonių judėjo jos link... Pasukęs už keliu posūkių pamačiau kareivius su skydais ir lazdomis, kurie budėjo prie praėjimų. Nuošalesnėje gatvėje stovėjo policijos ir gaisrininku sunkvežimiai. O žmonės vis plauke viena kryptim. Kiek nerami nuotaika apniko. Dar kiek paėjęs, pasukau iš kelio link Nilo upes. Po vienu tiltu anapus upes vėl praėjau kelis policijos sunkvežimius - matyt paruostas pastiprinimas, jei kiltu neramumai. Pasitraukęs iš įvykių zonos pamačiau normalu kasdienini gyvenimą vykstanti toliau nuo centro. Užėjau į botanikos parka salia Gizos zoologijos sodo papietauti ir užrašyti įspūdžių.
Grįžau pavakare namo, pas Ali ir Achmeda. Sutarėm susitikti mieste, kai Ali baigs darba apie 22:30. Susitikome. Tahriro aikstejeb ir teismo rūmų stovi palapines, kuriose gyvena piketuojantys žmonės. Ali sake, kad tai iprastas reiskinys ir laukiama, naujos revoliucijos netrukus... Nuvaziavome į Kairo dali vadinama "Islamiskasis Kairas". anksčiau visa si teritorija buvo aptverta didziule siena su keletu vartų. Dabar islike tik dalis tos sienos. Dar visai neseniai į sia teritorija uzsienieciai nebuvo ileidziami. Joje daug mececiu, veikia siuvenyru, bei sendaikciu parduotuveles. Pasivaiksciojome, isgereme po stikline sukranendriu sulciu, padariau naktiniu kadru. Grizom apie 1val. Vakarienei dar paragavau kito tradicinio patiekalo "Felafela". Tai sumustinis dydziu primenantis hamburgeri. Isoreje dvigubas blyna, viduje pupeliu kepsniukas su pomidoru salotomis. Pasildytas tikrai skanus.
2012-01-10(II) Cairo-Aleksandrija
Atsikeles susiruosiau kuprine ir apie 10 val. iškeliavau link centro, iš kur metro nuvaziavau iki gelezinkelio stoties. Nusipirkau bilietą (2 klase, 25 Be) 12:00 traukiniui. Isvykimo tablo visiškai arabiškos. Nezinau kodel man vaikystej aiskino,kad mes naudojame arabiskus skaitmenis - Čia jie visai kitokie :) Gerai, kad isiminiau metro stotyje ant laikrodzio buvusius simbolius ir issisifravau pagal bilietą, kad mano traukinys Nr. 913 turi isvykti iš 2-o kelio. Su astunto vagono paieska buvo sunkiau, bet pasiklausinejau žmonių rodydamas bilietą ir jie mane nukreipe reikiama kryptim. Pajudejome ne 12:00, o 12:25. Antra klase visai faina - minkstos atlenkiamos sedynes, daug vietos kojom, tik mano vieta nr.3 - prie praejimo ir vagono duru, tai vis kas durimis į alkune atremia praidamas. Kas koki pusvalandi per vagona praeina du darbuotojai su vezimesiu ir siūlo arbatos, kavos, vandens. O kiekvienoje stoteleje ilipa saldumynu pardavejai ir siūlo visoks kazinakus. į siaure nuo Kairo - Nilo delta. Čia zemes derlingesnes. nėra dykumu vaizdu, o zaliuoja suvagoti laukai.
Kelione su nuotykiais. Traukinys pradzioje vaziavo normaliai, paskui stotelese pradėjo stoviti tiek pat laiko kiek vaziavo. Galiausiai apie 17 val, likus apie 15 km iki Aleksandrijos stoties - sustojo ir pranese, kad toliau nevaziuos. Kaip man paskui pasakojo vienas bendrakeleivis - kazkkuokie žmonės isarde begius arvtai elektros kabelius nukirto... Taigi žmonių burys patrauke link mikroautobusu stovejimo vietos, o man kaip nesuprantanciam arabiskai, greitai surado angliskai kalbanti bendradali. aš jam parodziau zemelapyje kur man reikia, o jis padejo nusigauti iki reikiamos vietos. Iki persedimo vaziavome kartu, o paskui jis įsodino mane į kita busiuka, kuris vaziavo link stoties. Vairuotojas taip pat paslaugus - sustojo kur man reike ir bande pagal zemelapi parodyti kuria kryptim eiti. Na bet atsidures stoti aš jau pats greitai susiradau reikiamas gatves ir patraukiau link pirmojo mano gide nurodyto ekonomines klases viesbucio. Sakoma nelaimeje gali pazinti aplinkinius. Taigi, egiptieciai, kaip eiliniai žmonės - paslaugus ir nelaimeje atvykeliui pasirenge padeti. Kita kalba apie prekeivius.
Hotel Acropole buvau 19 val. Čia pigiausias laisvas kambarys - 60 Be. Pasidejes sunkia kuprine patraukiau ieskoti maisto parduotuves. Einant pagrindinmis turistinemis gatvemis - tik greiti uzkandziai, batai, drapaneles ir siuvenyrai. Pasukau į sonines gatveles ir greitai radau kelias parduotuves ir kepyklele. Mazu parduotuviu Egipte daug ir mazai tokiu kaip musu Maximos XX, XXX.
Grizes pavalgiau, o tada pralekiau Vidurzemio juros pakrante.
2012-01-11(III) Aleksandrija-Siwa oaze (Vakaru dykuma)
I viesbutuko kaina buvo iskaiciuoti pusryciai (verti kokiu 3LE). Uzkandes nusileidau is ketvito auksto zemyn ir nuejau į uz kampo esancia autobusu bilietu kasa. Nusipirkau bilieta vakarui 22val. (37 LE), kad diena galeciau apziureti miesta, o nakti 8 val trukmes kelioneje pamiegoti. Tiesa, nuo ryto Aleksandrijoje lijo su protarpiais, tad keko sokineti per balas tarp travajaus begiu ir minkyti smirdinti purva. Jei dar nesusidarete vaizdo, tai Egipte visur dulkina ir siukslina. Praeiviai gatveje visokius popieriukus meta, ten kur stovi, parduotuviu seimininkai ispila pamazgas ant sagatvio ir pan. :( vaiksciodamas po miesta turejau du tikslus - apziureti miesto istorines izimybes ir susirasti ta naujaja autobusu stoti, kad vakare, su kuprine (kuri dabar ilsejosi viesbucio registraturoje) galeciau tiesiau keliauti.Turizmo informacijos centro darbuotoja pazymejo iusuka toje vietoje, kur stotis.Taciau praejes visa ilga gatve neradau. Tada klausinejau zmoniu, kurie bande nurodyt, bet dave suprasti kad toli ir su taksi reik vaziuot. O man, galima sakyti, nuo Sharmo taksi jau alergija ir visais imanomais budais stengiaus to vengti. Taip ir neradau stoties ir grizau į centra, o paskui į viesbuti, prastumti keliu paskutiniu valandu. Aleksandrijoje taksuoja juodai geltoni septintukai ir senesni ziguliukai (gal valstybinei imonei priklauso). Viesbucio administratorius nuramino, kad 10 LE (5Lt) tekainuos. Tai visai mane tenkino. Taip ir ivyko.
"Naujoji stotis" kiek stebino - tai viai uz miesto tarsi negrista , po lietaus purvina, kaimo turgaus aikste, į kuria suvaziuoja kokie 6 autobusai ir dar keli prie gatves stovi, o aplinkui kokie 5 prekiautoju uzkandziais prekystaliais. Kampe kioskelis, kuris turbut buvo bilietu kasa. Laukiant stoty, prisistate megstiniuotas vyrukas ir bande paaiskinti, kada irkur mano autobusas atvazius. Rode į save ir sake "policeman, stoty dirbti". Vienzo geranoriskai gelbejo, kiek galejo.
Autobuse tikra beda, nusimoviau kedus, nes slapi. Autobusas normalus, naujas, o vairuotojai apsimuturiave zieminiais paltais ir per visa 8 val. Kelione nesugalvojo sildymo ijungti. Tai nei pamiegoti, nei susilti :( Islaipino visus galutineje stoteleje 6 val ryto, iskele bagaza, kas nepasieme, to liko vidury gatves guleti ir nuvaziavo sau matyt miegoti.
Besikalatodamas nuo salcio susiziurejau zemelapi ir nupedinau link pirmo viesbutuku "Yousef hotel". Kazkaip sudvejojau taip anksti baladoti į duris, tai luktelejau vakandele kol prasvito ir miesto turgaus prekeiviai pradejo aktyviau knibzdeti. Viesbuti pigiausiu vienvieciu nera laisvu. Pasirinkimas - koridoriuje uz 25LE arba dvivietis kambarys 40 LE. Pasirinkau kambari. Priguliau nusnusti iki 9val, kai prades veikti bilietu kasa, kad uzsirezervuociau isvaziavima dienos ar dvieju.
2012-01-12(IV) Siwa
Uzmigti ir normaliai susilti nepavyko, bet kazkiek nusnaudziau. Pasirode, kad bilietus tik tai paciai dienai parduoda. Papusryciaves issinuomavau klebanti dvirati uz 20LE dienai (visi jie cia panasus).
Siwa - oaze Vakaru dykumoje, esanti 19 m zemiau juros lygio ir del savo geografinio atskirtumo islaikiusi savas tradicijas. Cia gyvena Berberu tautele. Ziuredamas pro viesbucio langa siaures vakaruose matau iskilisius laiptuotus, į virsu siaurejancius kietesnes uolienos kalnus. Oaze ir tuos kalnus skiria tyvuliuojantis ezeras. Jis susidaro is daugybes cia aplinkui į zemes pavirsiu besiverzianciu saltu ir siltu saltiniu versmiu. Pietu puseje - smelio dykuma.
Taigi isvaziavau dviraciu apziureti apylinkiu. Miestelio cenas yra centrine turgaus aikste. Salia stukso kalnas, kurio slaitai apsupti senu moliniu pastatu sienu likuciu - tai senojo miesto liekanos. Kazkada visi gyventojai guveno tame forte, apsitvere murine siena. Is antro bandymo suradau teisinga kelia link Orakulo sventyklos, mat zenklu cia mazai, o jei yra, tai arabiskai nupiesti... Sventykla - panasus kazkada kalne isskobtu statiniu likuciai, kaip Siwos centre. Netoliese uz jos vel kazkokios sventyklos liekanos. Ant islikusiu keliu kolonu matomi senoves egiptieciu hieroglifai. Toliau teko kiek paklaidzioti po palmiu sodus, kol atspejau kelia vedanti link Cleopatros saltinio. Versme apjuosta apvaliu muriniu ziedu, kurio vidineje puseje laipteliai, norintiems issimaudyti. Bet nepasakyciau, kad man buvo per silta. Apsirenges ilgais rubais, svieciant saulutei, vistiek jauciau vejo vesuma. Prie saltinio - kavinuke poilsiui. Dar vienas sio ziedinio marsruto lankytina objektas - Dakrur kalnas. Jis matese is toliau, virs palmiu virsuniu, tad buvo lengviau klaidzioti link jo :) kalno papedeje daug, sakytum, neperseniausiai irengtu statineliu, patalpu su el. Instaliacija, skaitikliais, bet viskas tuscia (gal nesezonas). Grizes miestelin patraukiau vakaru kryptim. Ten pasivezinau, jau minetaojo ezero pakrante. Vakarop dar trumpai apziurejau, siaurineje miestelio puseje esanti "Mirties kalna" arba Jabal El Mawta kapavietes. Grizdamas į viesbuti apvaziavau turgaviete ir kelias parduotuves is kiekvienos vietos nusipirkdamas po produkta: vandens, turo, pomidoru, bananu ir duonos paploteliu.
2012-01-13(V) Siwa
Siandien dviraciu liko aplankyti dar kelis idomias vietas. Pirmiausia pasukau į pietvakarius. Uz keliu kilometru nuo miestelio centro palmemis apaugusi oaze isreteja ir baigiasi. Alfaltuotas kelias cia palenda po smeliu. Si vieta vadinasi Didzioji smelio jura - tai dideles smelio kopos per kurias į horizonta nuvingioja tik visureigiams iveikiamas kelias. Pagrizes link miestelio pasukau link Fatnas salos. Dabar tai beveik pusiasalis, nes su oaze sala sujungta asfaltuotu keliu. Sala yra tame paciame ezere, apaugusi palmemis, o vidury jos - is gilumos kylanti silto vandens versme, velgi apjuosta muriniu ziedu su laiptukais. Kiek toliau ant ezer kranto irengta aikstele su kedutemis, rankdarbiu prekystalis ir siulciu spaustuvele, bet visa tai buvo be aptarnaujancio personalo :)
Papietavau prie versmes, atsisedes ant nuvirtusios palmes kamieno. Patraukiau atgalios ir staiga akys uzkliuvo ant zemai kabanciu palmes sakeliu aplipusiu datulemis(o gal figomis ar finikais - neskiriu as ju :) na tos su vienu pailgu kauliu viduje) Vienu zodziu - vaisiai buvo saldus ir skanus, tad prisiskyniau puslitri. O palmes is arciau paziurejos turi visai smailius ir ilgus spyglius :) skindamas vaisius prisiminiau Antano Poskos prisiminimus, kad jam keliaujant per siuos krastus daznai vaisems gaudavo datuliu, alyvuogiu(aliejaus), duonos paploteliu ir balto surio ar isrugu. Na vakar ragauta tamsi alyvuoge nuo medzio buvo labai karti ir pakartot nenoriu, o datules - kitas reikalas :)
Apie Siwos pramone ir zmones... Apie puse vietinio transporto - asiliukai traukiantys dviracius vezimus, net ir su uzrasu TAXI maciau :) daug negalingu motociklu bei triraciu krovininiu motociklu, na ir nemazai visureigiu. Zmones paprasti. Visi kazka veikia, gyvena savo gyvenima ir turistu perdaug nelaukia. Ikiriu prekiautoju nera. Visi vaikai moka pasisveikinti "Hello!", pazenge dar paklausia vardo "Whats your name?", kiti dar moka saukti is paskos "money, money..." :) Bet siaip smalsus ir linksmi. Mergaites su silkinemis ryskiu spalvu suknelemis ir tampriai supintai juodais plaukais. Miestelyje yra kelios parduotuveles su rankdarbiais: vilnoniai audiniai, kojines, kauliniai ir metaliniai peiliai, moliniai puodeliai... Taip pat su SIWA vardu maciau supakuotas datules, bei geriamaji vandeni buteliuose. Yra keli interneto taskai, kavinese ir Wi-Fi turi. Pusvalandis prie leto kompo su Internet Exploreriu - 5LE.
2012-01-14(VI) Siwa-Alexandria-Cairo-...
Ryta 7 val. autobusas pajudejo link Aleksandrijos. Situacija su sildymu ta pati, bet as jau buvau tam pasiruoses - apatiniai termo drabuziai, vilnones kojines, kepure ir pirstines... Apsidraudziau is anksto,nes keliauti teks para laiko su persedimais, o nuo vakar gerkleje jau jauciasi persalimo rezultatai :( po poros valandu saulutei pakilus virs debesu, pasidare silciau. Vaziuojant per dykuma (iki horuzonto tik smelis) maciau kelias bandas kupranugariu, lydimu asilus apsizergusiu piemenu.
Aleksandrija kaip ir islydejo, taip ir pasitiko lietumi, bei purvina savo stotimi. Cia "West & Mid.Delta" kompanijos autobusa pakeiciau į "Super Jet". Bilietas iki Kairo 30 LE. Jis naujesnis, tvarkingesnis ir siltesnis :) Priestai buvusiame autobuse, kitapus lygiagreciai sedejes keleivis uz netakta visai nelaike saulegrazu lukstu spjaudyma tiesiai sau po kojom ar ant praejimo.
Kaire islipau po 3,5 val. (~19:15). Cia pat prikibo taksistas, palydejo iki kasos. Autobusas į Kharga 23:55 (65LE Super Jet). Gal veliau susiorientaves buciau rades kito vezejo greitesni reisa, bet cia viskas taip stumte ivyko. O nusipirkus bilieta taksistas norejo, kad pasivezinciau po miesta tas 4 val. iki autobuso uz 20 LE. Atsisakiau ir nuejau laukti ant suoliuko.
2012-01-15(VII) ...Hurgada-Luxor
Islipes is autobuso ~6:30 patraukiau pagrindine gatve, bandydamas susiorientuoti kompaso ir zemelapio pagalba... Itarima sukele kaikurie uzrasai, pvz. ant pasto "Hurgada main post". Issitraukiau navigacija pasitikrinti - siurprizas - as tikrai Hurgadoje (apie 500km nuo tikslo). Arabai nesuprato, kad as noriu į dykuma ir pasiunte į kurorta :) Biski sutrikau, nes norint grizti į planuota marsruta reiktu grizti į Kaira, o tai reikstu antra para autobusuose.. Pasirinkau 8:30 Luxoro autobusa (45LE SuperJet). Kelione truko apie 3,5 val. Islipes nusipirkau vietinio operatoriaus kortele ir papildyma (viso ~15 LE) ir paskambinau CS draugui ~Ashreb. Jis netrukus pasitiko mane ir palydejo link kelto pas draugeli, kuriam sumokejau 10 LE uz perkelima per Nila į vakarini kranta. Palyginimui visuomeninis keltas turistams kainuoja 1LE, vietiniams kazkiek piastru. Kitame krante su motociklu pasitiko jo brolis Abdul(Abdurachman). Pavaziavom paskita draugeli isnuomoti man dviracio. Diena kainuoja 35 LE. Paemiau iki rytdienos vakaro (1,5 dienos 47LE). Nusekiau ikandin jo motociklo su mano kuprine. Abdul yra restoranelio savininkas priesais Memnon`o sventyklos likucius. Dabar like tik 2 didziules statulos ir dar vykdomi kasinejimo-restauravimo darbai salia.
Kadangi persalimas mane vis stipriau kamuoja - atsirado nemalonus perstejimas gerkleje ir slapias kosulys - gavau stiprios imbiero arbatos. Trumpam pagerejo. Papildomai Hurgadoje buvau nusipirkes naturalaus augalinio sirupo. Ji taip pat vartojau. Po susipazinimo su aplinka ir seimos tevu Ali, isvaziavau apzvalgyti rytinio kranto izimybes. Pirmiausia patraukiau link Karalieniu slenio (35LE). Cia, kaip ir visose kapavietese, draudziama fotografuoti, taip pat yra gidu-baksiso prasytoju. Si karta isisukau su 1LE ir 50 piastru monetomis :) kapavietes - iskirsti koridoriai uolose. Sienos ir lubos isskaptuoti ir spalvotai ismarginti hieroglifais. Apziurejau visas atviras 4 ir supratau kad uzteks. Maloniai nustebino kasininko saziningumas, kuris manes palauke ir sutiko atiduoti 20LE mano pamirsta graza. Po to dar pravaziavau pro kelis panasiu kapavieciu slenius, bet jos manes nebedomino, nes fotoaparato traukti negalima, o uz kiekviena iejima reikia panasiai moketi. Leidzentis saulei pradejo visai salti, tad grizau. Pasinaudojau restorano Wifi (diena 10LE, valanda 5LE) ir atsisakes uzsisakyti vakariene, nuejau ilsetis. Naktele buvo nemaloni, del uzgultos nosies ir gerkles skausmo, bei karscio, bet link pariciu page ejo.
2012-01-16(I) Luxor
Is mandagumo uzsisakiau pusryciams omleta, surio, duonos ir arbatos (20LE). Tiesa, omletas - vieno kiausinio kiausiniene, kiek nustebino. Ryta susipazinau su atvykusia prancuze CS-iste, kuri dabar Baltarusijoje moko prancuzu kalbos. Kartu dviraciais patraukeme į rytini kranta apziureti Karnako sventyklos(65LE). Cia bent jau fotografuoti galima ir pasivaikscioti po didingu rumu sales su atrestauruotomis milziniskomis kolonomis, idomu. Veliau netiketai musu keliai issiskyre, nes sustojau prie banko issikeisti doleriu į svarus, nes kisenese jau bebuvo like tik kelios metalines monetos. Po to vaistineje nusiprkau stipresniu medikamentu. Prisedus prie Luxoro sventyklos tvoros uzkasti ir praryti tablete, adejo "draugas". Siaip stebino savo elgesiu geraja prasme, bet uz visa tai tikejosi duokles. Pradzioj atnese man "jasuno" arbatos, pas pasigriebes mano dvirati nuvaziavo ir grizo su trim maisliais zoleliu ir seklu, kurios man turetu pagerinti sveikata. Uz tai paprase 50 LE. Pasiemes 100LE vel grizo su graza. Na tada nusivede pas drauga į papiruso parduouve. Ten leidau sau isleisti dar 50LE uz du papiruso paveiksliukus (oficiali kaina 2x40 LE). Toliau jau atsisakiau jo ekskursijos, idaves 5LE. Ir pasukes priesinga kriptim uztaikiau į turgu, kur nusipirkau 1kg mandarinu(5LE), 1kg bananu ir 3 kriauses pavidalo vaisius su daug selyciu viduje(10LE) ir bandeliu (po 50pt). Grizau atgal visuomeniniu keltu ir persikeles kasininko paprasiau, kad man pasmulkintu 10 LE į senus smulkis Egipto pinigelius mano kolekcijai. Tada pridaviau dvirati ir pakeleivingu mikriuku pavaziavau ~2km iki namu (5LE).
Vakare padejausenoliui sukurti paprasta puslapiuka jo pasivazinejimo asiliukais verslui "donkey-cart-trip". Paskui bendravome su prancuze ~Sulien ir Abdul. Uzsinorejes siltos vakarienes is restotanelio "Dreams of Memnon" meniu uzsisakiau Memnono zuvi su ryziais (17+8 LE).
2012-01-17(II) Luxor-Hurgada
Ismiegojes ryta jauciausi geriau, nes pradejo veikti vaistai. Visas pusdienis skirtas susiruosimui į kelione, nusipirktu vaisiu naikinimui bei laiko prastumimui, nes autobusas tik 18:30. Taigi ta proga galiu siek tiek apie orus parasyti. Luxore siuo metu diena buna apie 20-25C, bet vazinejant mieste visa diena nusirengti dzemperio nebuvo noro, matyt del vejalio. Sauleje silta-pavesyje salta. Katakombose ar piramidese, kaip taisykle silciau nei lauke buna. Nakti atsala iki 6-8C - tenka susirengti kelis sluoksnius ir vilnones kojines. Hurgadoje naktys bus keliais laipsniais siltesnes.
Atsiveikindamas su Ali seimyna palikau lietuvisko sokolado. Abdul motociklu nuveze mane iki kelto. Nuejes iki stoties suzinojau kad "Uper Egypt" kompanijos 18:30 reiso bilietai parduoti, liko tik 20val. Tad nuejau į SuperJet ir uzsirezervavau bilieta 19:30 autobusui.
Isedes į autobusa issiunciau sms iskart dviems CS-iams Hurgadoje, nes is pirmojo itartinai jokio atsakymo nebuvo. Uztat Aymen iskarta atsake, kad laukia. Taxi nuvaziavau iki reikiamos vietos uz sutartus 20 LE, bet cia vel egiptieciu isradingumas, kuriam nebuvau pasiruoses. Padaviau 20 LE, po poros sekundziu jis laikydamas banknota saukia, kad 20 ir kisa man atgal, atsieit as jam padaviau tik 5. Kazkaip netiketa buvo tad sumoje sumokejau jam 35 :( Nepasimaukit ant tokiu bajeriu! Paradise Hill apartamentuose buvau apie 24 val. Kiek pasisnekejom ir issiskirstem miegoti.
2012-01-18(III) Hurgada
Ryta seimininkas isejo dirbti į banka, o as apsitvarkiau savo reikalus, uzkrimtau ir patraukiau susipazinti su miestu. Apziurejau SuperJet ir GoBus tvarkarascius ir patraukiau į pietine miesto dali. Ejau laikydamasis pakrantes linijos, nors prie vandens niekur neprieisi nesusimokejes... Bet taip lengviau orientuotis. Buvo apie 13 val. Siltai sviete saulute, prekeivei slypejo pavesiuose ir tik ikyrus pravaziuojanciu taksistu zvilgsniai ir pypsejimai trigde pasivaiksciojima. Pasiziurejus į zemelapiuka atrodo kad busiu nuejes apie 10 km iki Turizmo informacijos centro per 3 val. Ir panasiai tiek pat atgal. Griztsnt prekeiviai jau buvo atkute ir kalbino praeivis rusiskai, vadindami "zemieciais" :) uzejau į didene siuvenyru parduotuve ir pamaciau, kad oficialios dovanu kainos nera tokios dideles, kokiu gali paprasyti prekeiviai arti lankytinu objektu. Nors kartais nerodant susidomejimo, kaina padeda pati zaibiskai kristi :) Bet vat pirmas mano pirkinys- skarele, uz kuria Sharme vietoj 120LE pasiuliau 50LE-ryskiai permoketas reikalas. Cia parduotuvej ji 15LE kastuoja, o pigesnes po 10LE. Jau buvau nuziurejes tokiu odiniu pagalviu, tad norejosiu suzinoti kainas. Vienur paklausiau - 220LE -isejau. Kitur - 120LE... Dar neismokau teisingai deretis, tad nusipirkau ta pagalve uz 60LE.
Jau prietemoje susiradau trecios kompanijos autobusu stoti - Uper Egypt (UETTC). Nei viena is aplankytu kompaniju neturi reiso tiesiai į Sharma. UE turi į Suez`a beveik kas valanda dienos metu.
Vakare su Aymen nuvaziavom į manojau aplankyta miesto dali pavakarieniauti Kosheri ir Felafeli :) paskui perejome salia parduotuviu, stebedami prekeiviu darba. Naujove, kurios nebuvau kitur mates, Hurgadoje pristatyta plastikiniu sviecianciu palmiu :)
2012-01-19(IV) Hurgada
Tik atsikeles pajutau pedas po vakarykscio pasivaiksciojimo su kietapadem basutem. Siandien pasirinkau kedus ir prasukau siauriau esancia miesto dali, tikedamasis rasti dar kokio kito vezejo stoti. Paieskos nesekmingos. Uztat pakeliui suvalgiau kepta saldzia bulve, kuriu jau seniai buvau mates prie vazinejanciu krosneliu. Na skoniu labiau primena kepta morka nei bulve, bet su druskyte visai valgoma. Pasivaiksciojes tarp savo kasdienini gyvenima gyvenanciu miestieciy ir vejuota kurortine juros pakrante, dar nutariau prasukti rata pro vakar lankytas vietas palinksminti prekeiviu. Pakeliui nusipirkau mango vaisiu, nes seimininkas sake, kad cia jie kitokie nei Europoje. Kokie Europoje reikes patikrinti grizus, bet cia jis visai skanus, sultingas ir didelis :)
Bendras Hurgados vaizdas. Miestas pilnas poilsio namu, viesbuciu palei jura, bet ci pat kitoje kelio puseje nukadinejami kalnai ir vykdomi dideli statybos darbai. Matyt viltys dedamos į ateities turizma. Siaip miestas gan ilgas ir nusidriekes pajuriu ir jame visame galima isskirti dvejopas zonas - egiptieciu rajonai ir turistam skirtos ilgos gatves su istisai besitesianciomis siuvenyru parduotuvemis su rusiskai,lenkiskai snekanciais arabais. Visam miestui bendra nuotaika suteikia vienodi ir vienodai ikyriai pypsinantys taksi automobiliai.
2012-01-20(V) Hurgada
Rytas-siuvenyru paieska. Pietums, uzejes į GAD greito maosto restorana nusipirkau du felafeli sumustnius uz juokingus 3 svarus (~1,4 Lt). Diena su Aymen draugu isvaziavom į turistine miesto dalyje esancia pesciuju zona pasizmoneti. Vaziavom automobiliu, kurio markes nebuciau atspejes. Pas kui paklausiau savininko. Tai kinietiska Briliance ar pan. Is isores panasus į Toyota Yari, gal kiek į Alfa. Sake kad pigus ir geras... Vakare teko stebeti, kaip meistras arde dureles ir isiminejo spynele del nuluzusio joje rakto... Vakare buvome Hurgados prieplaukoje - jachtklube - Hurgada Marina, kur ivyko CouchSurfing nariu susitikimas. Atejo apie penki vietiniai ir dar juodukas amerikietis, kolumbietis, besimokantis Londone ir as - keliaujantis lietuvis :)
2012-01-21(VI) Hurgada-Cairo-Sharm el Sheikh...
10:45, susikroves kuprine pstraukiau stoties link. Pirmiausia aplankiau Uper Egypt - autobusas tik 14:30 (75LE). Stoty stovejo ir East Delt autobusai, taciau kasu neradau. Norejosi greiciau isvaziupti, tad pagrizau link SuperJet`o. Nusipirkau bilieta 12:00 autobusui uz 65LE. 18 val jau buvau Cairo Gateway stoty. Vietiniai vadina ja ~Tourgeman. Atvykus į Kaira autobusas pirmiausia stojo toje nelemtoje stotyje, kur man nepardave bilieto į Al-Kharga oaze, o kitas sustojimas jau pagrindineje stotyje. Cia galima pasivaiksciot didziulese tvarkingose salese, yra kavines ir parduotuves po stogu, o svarbiausia keliu pagrindiniu kompaniju bilietu kasos. Nuejau prie Uper Egypt - pasiunte prie East Delta. Cia ir nusipirkau bilieta į Sharm-El-Sheikh 19:30 uz 80LE. Liko palaukti tik valandele. Dar valandele truko kol autobusas judejo Kairo kamsciais, pakeliui uzsukdamas į Abbassya stoty ir taja SuperJeto. Apie 22val pries ivaziuojant į tuneli po Sueco kanalu, vel reikejo islipti visiems su savo pagazu ir kareiviai su suniuku patikrino viska. Veliau pravaziavom dar viena dokumentu patikrinimo posta ir apie 3 val ryte islipau Sharm`o autobusu stoty. Cia kaip iprasta mano oranzine striuke patrauke taksisto demesi. Paprase 70svaru, bet lengvai sutiko nuvezti uz 40. Na bet vietoje paprasevdar 20, atseit uz ivaziavimo į oro uosta kortele. Viso sumokejau 50LE, nes daviau suprast kad tuscios kisenes.
2012-01-22(VII) Sharm el Sheikh-Vilnius
Taigi nuo maždaug 3:30 iki 10:00 pralaukiau oro uoste stebėdamas atvežamas turistų grupes – dauguma rusakalbiai. Apie 10 val švieslentėje pasirodė mano skrydžio informacija tad praėjau apsaugos punktą į kitą salę. Ten dar gera valanda kol prasidėjo bagažo priėmimas.. Viskas praėjo sklandžiai ir lėktuvui 13 va pakilus į ora po 4:45 val skrydžio buvau Vilniuje
Finansai
Bilietų kaina Vilnius - Sharm El Sheikh – Vilnius (Small Planet Airlines per TezTour) 1369 Lt
Egipto viza 50Lt
Išlaidos Egipte per 18 dienų apie 1140Lt pasiskirstę maždaug taip:
Pastebėjimai apibendrinimui
Ekologija – beveik nežinoma šio žodžio reikšmė šalyje. Autobuso ar motociklo palikimas užvestu varikliu pusvalandžiui ar šiukšlės numetimas ten kur stovi - visuotinai priimtos normos. Nors kita vertus labai stebina spiralines taupiosios elektros lemputės, kurios susuktos visur, pradedant kurortais, baigiant dykumos oazių namais.
Iš gatvėse važinėjančių automobilių nesunkiai galima butu surinkti gražią 70-uju kolekcija. Į sąrašą papultu ir "vabalas", ir lenkiškas mažylis Fiat 126 bei jo kopija iš Seat gamyklos, įvairiausių Peugeot bei kitu chromu blizgančių grožybių.
Žmonės. Per visa kelionę nesutikau nei vieno, kuris man būtų blogą žodį pasakęs ar bent akivaizdžiai tai išreiškęs. Tačiau visuose turistų lankomose vietose pilna įkyrių prekeiviu bei apgavikų, kviečiančių pasirašyti svečių knygoje, vaišinančių arbata/kava, o paskui brukantys savo prekę...
Per šia 18 dienų kelionę nemažai pamačiau, tačiau yra vietų kuria dar noriu pamatyt, kuriom pritrūko laiko. Tai Sinajaus pusiasalis, šiauriau Dahab su spalvotuoju kanjonu, Vakarų dykumos oazės Kharga, Dakhla, Farafra, Bahariya su Baltąja ir Juodąja dykumomis, bei Nilo slėnis nuo Kairo iki Aswan`o, o gal būt ir piečiau.
Nuotraukų albumas yra ČIA.