Lietuva Lietuvoje

2008-03-04 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Pažvelgę iš paukščio skrydžio, Lietuvoje galime aptikti dar vieną Lietuvą. Tai Rokiškio rajone esantis Salų miestelis savo forma primenantis Lietuvos žemėlapio kontūrus. Jo krantus skalauja vandenys ežero, kuris dėl dviejų savo atsikišimų vadinamas Dviragiu.

Nuotraukos autorius - Eugenijus Stumbrys. Šis įspūdingas gamtos kampelis, pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose paminėtas 1450m., mena gausią istoriją ir jos pokyčius. Čia viešpatavę garbingos didikų Kęsgailų, Radvilų, Morikonių ir Tyzenhauzų giminės. Radvilų laikais tebuvo mediniai dvaro rūmai mūriniais pamatais ir didikai atvykdavę tik pamedžioti. XVIII a Morikoniai pastatė mūrinį dvaro ansamblį, išlikusį iki šių dienų, o valdant Tyzenhauzams, dvaras tapo kultūros centru. Čia vykdavo didingos puotos ir parke buvo įrengtas vasaros teatras, kuriame vaidino aktoriai net iš Prancūzijos.

Dvarą puošiantis parkas laikomas vienu seniausių Lietuvoje. Radvilų laikais čia buvo miško parkas ir Žvėrynas, kur, pasak legendos, auginti lokiai, kaip šunys saugodavę rūmus. Laikui bėgant įveistas didelis vaismedžių sodas ir pastatytas akmeninis medžioklės namelis, o parko planas pakeistas geometriniu išliko iki mūsų dienų. Pasakojama, kad dabar čia gyvena daugybė šikšnosparnių.

Nuo rūmų į rytus veda graži medžių alėja aplankydama senutę medinę bažnytėlę. Parką puošia išskirtinė - 1,9 metro skersmens tuopa.

Atgyvenęs didikų linksmybes dvaras globojo mokymosi centrus. Bėgant metams viena kitą čia keitė muzikos mokykla-orkestras, mergaičių namų ūkio ir žemesnioji žemės ūkio mokyklos. Karo metais buvo įsteigta ligoninė, o vėliau - žemės ūkio technikumas.

1977 m. pagal architektų A. Balkaus ir G. Kirdeikienės projektą dvaro ansamblis buvo rekonstruotas ir paskelbtas respublikinės reikšmės architektūros paminklu, kuriame įkurta pagrindinė mokykla gyvavusi iki 2003m.

Jau penktus metus Salų apylinkės gali pasigirti atgimusiu gyvenimu ir išskirtiniais kultūriniais renginiais – čia kasmet rengiamos tarptautinės kalbotyros vasaros mokyklos ir gramatikos konferencijos, į kurias susirenka daug jaunų mokslininkų iš įvairių Europos šalių. Taip pat Vilniaus Dailės akademijos studentų bei kitų mokyklų moksleivių praktikos. Dvarą muzikos garsais pripildo Kauno styginių kvartetas, vargonų muzika ir atlikėjai.