Globalus svetingumo klubas


2008-01-22 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Jauni žmonės be abejo trokšta pamatyti ir patirti kuo daugiau bei keliauti kuo pigiau. Žmonėms iš skirtingų šalių ar net kontinentų susipažinti, gauti nemokamą nakvynę keletai naktų, nemokamą ekskursiją po miestą su vietiniu gyventoju, gauti naudingos informacijos ar tiesiog smagiai praleisti vakarą kartu padeda nemokami globalūs apgyvendinimo klubai. Vienas populiariausių ir plačiausiai paplitusių visame pasaulyje – svetingumo klubas (hospitalityclub.org) – šiuo metu turi 328 629-is užsiregistravusius narius 207-niose pasaulio šalyse, tarp kurių yra ir 5536 lietuviai. Panašių klubų idėja gyvuoja pasaulyje jau nuo antro pasaulinio karo. Tuo metu susikūrusios organizacijos, siekiančios taikos pasaulyje ir susikalbėjimo tarp skirtingų kultūrų žmonių, bei specifinės grupės – baikeriai, autostopu keliaujantys, esperanto kalba kalbantys ar studentai pagal apsikeitimo programą – turėjo savo vidinius tinklus ir keliaudami galėjo gauti nemokamą nakvynę pas klubo narius. Žmones šiuose tinkluose vienijo bendros idėjos, jie turėdavo spausdintą popierinį narių sąrašą, kuriuo dalindavosi tarpusavyje ir dalyvavimas šių klubų veikloje buvo mokamas.

Pasaulyje vis didesniam žmonių kiekiui jungiantis prie internetinio tinklo, buvo sukurta ir keletas internetinių klubų. 2000 metais dvidešimt dviejų metų Veitui Vokietijoje gimė idėja, kad „pasaulis jau pasiruošęs nemokamam, saugiam, savanoriškais pagrindais gyvuojančiam svetingumo tinklui internete“. Su draugais jis išanalizavo jau veikusių klubų mechanizmus, bei įgyvendino visiškai naujas idėjas. Keliaujančių ir juos nakvoti priimančių narių saugumą užtikrina keletas dalykų – taisyklė, kad priimant nakvoti žmogų, galima patikrinti jo pasą, svetainėje ties kiekvienu nariu egzistuoja atgalinio ryšio, komentarų ir rekomendacijų skiltys apie besisvečiuojančius ar svečius priėmusius narius. Remiantis šia informacija žmogus galima pasirinkti pas ką svečiuotis ir ką priimti. Klubo nariu galima tapti internetinėje svetainėje užpildžius duomenų apie save lentelę ir tuomet pirmyn – bendrauti, keliauti, gauti patarimų ir nakvynių nemokamai, bei priimti svečius savo šalyje, mieste ir namuose.

Klubo veikla palaikoma įvairių šalių savanoriais, kurie tiki viena idėja: padedant keliautojams susipažinti su jų aplankytos vietos vietiniais gyventojais ir dovanojant galimybę vietiniams susipažinti su kitų kultūrų žmonėmis, mes galim padaryti šį pasaulį bent truputį jaukesniu.