Novaraistis – paukščių karalystė

2007-09-18 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis.(Turistas.lt skiltis) Autorė Asta Semokaitė

Ne tik gamtininkai ir biologai, bet ir kiekvienas mylintis, pažįstantis ir besidomintis paukščiais pažįsta vieną turtingiausių paukščių karalijų Lietuvoje – Novaraistį.

Tai Kauno, Šakių rajonų ir Kazlų Rūdos savivaldybių sandūroje , netoli Lekėčių miestelio įkurtas Novaraisčio valstybinis ornitologinis draustinis. Čia kadaise plytėjusių miškų vietose nuolatos gyveno ir vaikus vedė vilkai, briedžiai ir šernai. Gausu buvo žalčių, angių - marguolių gyvačių, gluodenų. Aukštapelkė susiformavo iš užakusio ežero, nes jį maitino tik lietaus vandenys, kurių nepapildė nei viena upė, o tik ištekėjo vienintelė Nova. Nuo šios upės pavadinimo vėliau ir kilęs Novaraisčio vardas.
Septintojo dešimtmečio pradžioje Novaraistis buvo paverstas eksploatuojamu durpynu. Tačiau durpės čia taip ir nebuvo nei gausios nei ypatingai geros. 1979 metais buvo nutraukta jų gamyba ir didžiuliai plotai palikti likimo valiai. Išsekintas durpių platybes vėl iš naujo atrado įvairūs paukščiai. 1988 metais siekiant išsaugoti paukščių perėjimo ir poilsio migracijų metu vietą Pietvakarių Lietuvoje buvo įsteigtas valstybinis ornitologinis draustinis. Patvenkus Novos upę, radosi daug atvirų užlietų plotų paukščiams gyventi ir perėti.

Draustinio teritorijoje aptiktos 33 paukščių rūšys, įtrauktos į Europos Sąjungos saugomų gyvūnų sąrašus bei Lietuvos Raudonąją knygą. Čia pastebimi juodakakliai kragai, gulbės giesmininkės, tetervinai. Aptinkamos ir kelios pavienės didžiojo baublio poros, kurių originalus skleidžiamas garsas panašus į pučiamo stiklinio butelio garsą. Visgi labiausiai turbūt Novaraistį išgarsino migruojančios gervės ir žąsys, kurių rudenio traukimo metu priskaičiuojama iki 2000 vienu metu čia besiburiuojančių. Tai didžiausi tokio pobūdžio gervių susitelkimai Lietuvoje ir pagal šį rodiklį Novaraistis net lenkia garsiuosius Žuvinto ir Čepkelių rezervatus. Stebėti ir klausytis paukščių galima tam įrengtame stebėjimo bokštelyje, link kurio veda nuorodomis pažymėtas kelias nuo plento Kaunas – Šakiai.

Be to Novaraistis gali pasigirti ir tuo, kad yra Zanavykų krašto „stogas“ – šių apylinkių aukščiausia vieta nuo jūros lygio.