Kelrodžiai švyturiai

2007-07-26 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis) Autorė Asta Semokaitė

Seniausias Lietuvos pakrantėje esantis švyturys - Klaipėdos. Įžiebtas 1796 m. rugsėjo 1 dieną. Per Antrąjį pasaulinį karą jis kaip ir daugelis kitų buvo visiškai sugriautas, 1945-aisiais atstatytas ir po keletos perstatymų išlikęs iki šiol. Jis netgi pavaizduotas ant Lietuvos dviejų šimtų litų banknoto.

Vienu didžiausių ir svarbiausių švyturių Lietuvos pajūryje laikomas Nidos arba Urbo švyturys, pastatytas 1874 metais ant 51 metro aukščio Urbo kalno. Senasis Nidos švyturys buvo 27 metrų aukščio, šešiakampės formos, jo link vedė akmenimis grįstas takas su 200 laiptelių. Jie išliko iki šiol, nors pats švyturys karo metais buvo susprogdintas, vėliau - atstatytas.
Dabar tai 29,3 metro aukščio gelžbetoninis bokštas, kurio paskirtis - padėti orientuotis jūreiviams Baltijos jūroje ir specialiu sutartiniu ženklu - dviem trumpais ir vienu ilgu blyksniu - informuoti, jog čia uosto nėra. Abu šie švyturiai įrašyti į pasaulio šviesos ženklų knygas, pažymėti jūrlapiuose ir laivybos knygose.

Ant legendomis apipinto Raganų kalno 1953 m. pastatytas paslaptingasis ir aukščiausiasis Juodkrantės švyturys, kurio aukštis net 75 metrai. Šie trys švyturiai kartu su naujausiuoju - veikiančiu keturkampiu metaliniu Šventosios švyturiu, pastatytu 1957 m., priskiriami jūriniams švyturiams.

Kuršių mariose ant dirbtinės salos pastatytas ir tik laivu pasiekiamas Pervalkos, arba kitaip vadinamas Žirgų, švyturys išsiskiria unikalia vieta. Kaip išduoda pavadinimas - jis yra ties Pervalka, priešais Birštvyno iškyšulio Žirgų ragą. Pastatytas 1900 metais ir po perstatymų vis dar veikiantis.

Uostadvario švyturys, pastatytas 1873-iaisiais priešais Minijos žiotis, atitarnavęs savo laiką jau tapo garbingu technikos istorijos paminklu ir Rusnės bei Minijos apylinkių apžvalgos bokštu. Jo pirmtaku galima laikyti Ventės švyturį, pastatytą 1852 metais ir dabar priklausantį Ventės rago ornitologinei stočiai. Abu švyturiai - taisyklingų aštuoniakampių formos raudonų plytų bokštai su apžvalgos aikštelėmis viršuje. Dar statant jie buvo sujungti su švyturių sargų gyvenamaisiais namais. Uostadvario švyturio apžvalgos aikštelėje įrengtas įdomus prietaisas vėjo krypčiai ir stiprumui matuoti.

Tad pabandykite suskaičiuoti, kiek gi švyturių Lietuvos pakrantėje?