Surištos autostopininkų rankos

2008-04-01 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis)
Autorius Tomas Stasiukaitis

(aut. past.: Kaip ir kiekvienas save gerbiantis pokštininkas - Turistas.lt balandžio pirmosios proga irgi pokštavo. Jei kai kurie šiame straipsnyje esantys faktai panašūs į balandžio primosios pokštus - tai greičiausiai Jūs neklystate... ;) )

Autostopas – pigiausias ir vienas įdomiausių keliavimo būdų. Atsistoti ir ištiesti ranką galima bet kurioje pakelėje – ir jei tikėsite savo sėkme, kelionės tikslą pasieksite greitai ir sklandžiai. Tiek Europoje, tiek ir visame pasaulyje vyksta netgi autostopo varžybos, kurių tikslas kuo greičiau nuvykti į sutartą tašką. Šį keliavimo būdą ypatingai mėgsta taupieji studentai.


Deja toks keliavimo būdas nėra labai saugus. Patyrę „tranzuotojai“ pataria prieš lipant į automobilį išsiųsti sms žinutę savo draugams ar artimiesiems su pakeleivingos mašinos valstybiniu numeriu ir vieta, kurioje lipate į automobilį. Tamsiu paros metu tranzuotojas privalo vilkėti ryškius, šviesą atspindinčius drabužius, kad būtų gerai matomas kelyje. Keliauninkų patirtis byloja, kad ryški ir tvarkinga apranga kelia didesnį vairuotojų pasitikėjimą ir parodo, kad keliautojas neturėtų sukelti rūpesčių vairuotojui kelionės metu.


Įsibėgėjus akcijai „Karas keliuose“ visgi nutarta Lietuvoje imtis papildomų saugumo priemonių ir apsaugoti autostopininkus. Už iš Europos sąjungos fondų gautas projekto lėšas Lietuvos keliuose planuojama įrengti specialias modernias, tamsiu paros metu apšviestas vietas – „autostopo stoteles“. Stotelių apšvietimui reikalingą energiją dienos metu gamins saulės baterijos. Šiose stotelėse keliautojai galės stabdyti automobilius, taip pat jose bus pritvirtinti smulkūs kelių žemėlapiai. Kitose vietose tranzuotojai automobilių stabdyti negalės, o pažeidžiantiems taisykles grės nemenkos baudos.

Vilniaus autostopo klubo įkūrėjas Vladas Sapranavičius pasakojo, jog kitose pasaulio šalyse panašios praktikos nėra matęs: „Gerai apšviesti „taškai“, išdėstyti autostopininkams patogiose Lietuvos kelių vietose ir taip pritrauks saugumą vertinančius keliautojus – draudimo stabdyti mašinas, o tuo labiau baudų už kitur stabdomas mašinas - tikrai nereikia...“.

Daug metų autostopu keliaujanti studentė Aušra mano, jog priverstinis tranzavimas „autostopo stotelėse“ labai apsunkins keliones į atokesnius Lietuvos kampelius: „Tranzuoju tikrai nemažai: iš Kauno namo, į pajūrį, į sostinę, pas močiutę į kaimą. Neabejoju, kad judresniuose Lietuvos keliuose tokių taškų bus daug, bet jei norėsiu autostopu grįžti iš močiutės – greičiausiai teks pažeisti taisykles!? Juk kiekviename kaime po stotelę nepastatys...“

Na, Karas keliuose – rimtas dalykas, bet vietoje stotelių tikriausiai būtų efektyviau išdalinti kiekvienam keliautojui po šviesą atspindinčią liemenę.