Akmenų pavėsyje

2007-08-09 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis. (Turistas.lt skiltis) Autorius Tomas Stasiukaitis

Jei pavargote nuo kurorto šurmulio - sėskite į autobusą ar automobilį ir važiuokite į Skuodo rajoną. Vos už 40 kilometrų nuo Palangos, Mosėdyje, rasite unikalų kampelį - slėnyje prie upės vienintelį Lietuvoje akmenų parką- muziejų.

"Akmenų pavėsyje galima pasisemti ypatingos energijos, nusiraminti, pailsėti", - kažkada yra pasakęs šio muziejaus įkūrėjas, daktaras Vaclovas Intas, pirmasis Lietuvoje "susirgęs" aistra akmenims. Pirmieji rieduliai į miestelį buvo atgabenti dar 1979- aisiais. V.Into rūpesčiu, per kelis dešimtmečius Mosėdyje aštuonių hektarų plote sukaupta per 5000 akmenų kolekcija iš įvairiausių pasaulio kampelių.

Dabar priskaičiuojama apie 200 skirtingų akmenų rūšių. Greta parko sename vandens malūne veikia ekspozicija, pasakojanti apie ledynmečius, riedulių kelionę į Lietuvą. Čia viena gausiausių smėlio pavyzdžių kolekcija. Čia pat įsikūrusi ir nedidelė jauki užeiga.

Visi norintys gali apsilankyti ir paties V.Into sodyboje - muziejuje. Čia gausu ne tik įvairiausių formų akmenų, bet ir įvairiausių augalų, atgabentų iš botanikos sodų, kalnų, asmeninių botanikos kolekcijų, padaugintų iš gautų sėklų, išvestų skiepijant per daugelį kartų.

Architektūros mylėtojai Mosėdyje taip pat nenusivils - ant kalno vaizdingoje vietoje baltuoja miestelio bažnyčia, o greta jos - vienintelė gaisrų nenuniokota senovinė gatvelė, kurioje žavingi mediniai namai glaudžiasi vienas prie kito.

Mosėdis rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas dar 1253 metais. Čia buvusi gynybinė pilis, kuri stovėjo dabartinės mokyklos vietoje, liudija apie aršias kovas su kryžiuočiais. Miestelio apylinkėse gausu archeologinių radinių, kurie liudija, kad žmonės šiose vietose gyveno dar keli šimtmečiai prieš Kristų.

Didžiausias Lietuvos akmuo
Mosėdyje trūksta tik didžiausio Lietuvos akmens. Jį rasite taip pat Skuodo rajone - netoli Barstyčių kaimo. Lietuvos akmenų karalius 11,3 m ilgio, 5,9 m pločio ir 3,3 m aukščio. Spėjama, kad jį atrideno slenkantys ledynai.