Klestintis Žemaitkiemio dvaras

2008.08.12 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Asta Semokaitė

Kiekvienas važiuodamas autostrada Kaunas – Vilnius, pravažiavęs Babtus ir Nevėžį, pamato užrašą „Žemaitkiemio dvaro sodyba“. Tik kiek iš Jūsų smalsumo ar kitų paskatų vedini esate užsukę į šią sodybą? O užsukti tikrai yra ko!


Dvarą prie Babtyno kaimo XVI a. įkūrė Šiukštos. Pirmieji dvaro rūmai ir kiti pastatai buvo mediniai, laikui bėgant ne kartą rekonstruoti ir perstatyti. Apie 1730 metus, prasidėjus mūrinių statinių epochai, Babtynas tapo reprezentaciniu dvaru. Didingus rūmus puošė dviejų aukštų frontonas, balkonai ir gynybinis bokštas.

Dvaras matė daug šeimininkų... Ir mena linksmybes, kai Nepriklausomos Lietuvos metais čia gyveno generolas, gydytojas ir archeologas, Kauno karo muziejaus vadovas V. Nagevičius, mėgęs rengti kultūrines vakarones. Jo samdytu garlaiviuku Nevėžiu iš Kauno atvykdavo aktorių, dailininkų, muzikų, poetų. Čia vykdavo banketai valstybės pareigūnų ir užsienio svečių garbei.

Deja, Antrasis pasaulinis karas nutraukė dvaro klestėjimą, o sovietiniai metai jį, kaip ir dauguma Lietuvos turtų, dar labiau sužalojo – čia buvo kolūkio apylinkės kontora, daugiabutis namas. Žemaitkiemis tuo metu buvo Panevėžiuko apylinkės centras.

Naujam gyvenimui dvaras ėmė atgimti 1999 metais jį įsigijus verslininkui M. Šventoraičiui, kuris ir gyvena šiame dvare. Iš buvusių penkiolikos dvaro pastatų šiandien išliko tik penki, tačiau jie yra kruopščiai prižiūrimi ir restauruojami pagal išlikusią ikonografinę medžiagą. Atkuriami ne tik statiniai, bet ir želdiniai, gėlynai, medžių alėja, dvaro teritorijos kampus ženklinę koplytstulpiai.

Atgaivinamos senosios muzikavimo tradicijos: ruošiami koncertai, vasaromis vyksta Pažaislio muzikos festivalio koncertai, kurių metu kluonas talpina virš 800 žmonių, o netilpusieji įsitaiso aplinkinėje pievelėje. Į svirną ir kluoną užsukti traukte traukia įdomios ir vertingos senovinių ūkio padargų, kitokio technikos paveldo, motociklų kolekcijos. Tai ir menininkų traukos centras – vyksta kasmetiniai plenerai, dailės parodos, konferencijos. Vietos čia skiriama ir vaikams: vyksta ir jų vaikų dailės parodėlės, meno akcijos, stovyklos.

Tad pasirinką Jums tinkamą progą ir veiklą, Jūs taip pat pasisvečiuokite atkurtame dvare!

Asta Semokaitė