Europos centras

2008.08.26 dienraštyje 15min išspausdintas straipsnis (Turistas.lt skiltis)
Autorė Giedrė Staškienė.

Seniausiais laikais žmonės norėdavo surasti žemės centrą. Sužinoję, kad žemė apvali pradėjo ieškoti žemynų centrų. Įdomu tai, kad Europoje „egzistuoja“ keletas geografinių centrų dėl to, kad matuodami mokslininkai vadovaujasi keletų skirtingų metodų ir dar nėra vienareikšmiškai nustatyta riba tarp Europos ir Azijos. Lietuvos geografai jau senokai manė EGC esant šalia Vilniaus. Vilniaus universiteto profesoriai Basalykas ir Kudaba studentams kalbėjo, jog Europos centras yra šalia Vilniaus, tačiau Baltarusijos teritorijoje. Lietuvių spėjimus ir abejones moksliniais tyrimais pagrindė Prancūzijos geografai. Lietuvoje, 26 km į šiaurę nuo Vilniaus, prie Purnuškių kaimo Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto skaičiavimais yra tikrasis ir vienintelis geografinis Europos centras. Šis faktas įregistruotas ir Gineso rekordų knygoje. EGC koordinatės yra 54 laipsniai 54 minutės Šiaurės platumos ir 25 laipsniai 19 minučių Rytų ilgumos. Atsižvelgiant į matavimo tikslumą, geografinis centras yra netaisyklingas keturkampis, maždaug 1100 metrų Šiaurės pietų kryptimi ir 800 metrų Vakarų rytų kryptimi, kuriame kiekvienas taškas gali pretenduoti į Europos geografinio centro vietą. Tiesa, 2004 m. Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto mokslininkai patikslino Europos geografinio centro koordinates. Jis atsidūrė netoli Pašilų kaimo, šalia Vilniaus.


Įdomi geografinio centro žymėjimo istorija – kažkam vis rankos niežtėdavo eibę iškrėsti. Dar 1991m. ant kalvos prie Bernotų pastatytas akmenų mūrinys su plokšte, žymintis Europos centro vietą, paslaptingai dingo. Beje, nesuklyskite simbolinė piramidė, statyta Europos centrui žymėti, šiandien saugoma Europos parke, gali suklaidinti lankytojus. Daugelis iki šiol klaidingai mano, kad Europos geografinis centras yra Europos parke. Dingus pirmajam monumentui, Europos geografiniame centre buvo padėtas vietinis laukuose rastas akmuo, sveriantis 9 tonas. Ant akmens buvo pritvirtinta metalinė plokštė su įrašais. Deja, ir ji netrukus dingo.

1992 m. EGC aplinkai išsaugoti buvo įsteigtas 912 ha Europos centro draustinis, kuriame yra Girijos ežeras, Bernotų piliakalnis ir alkakalnis bei šalia esantys miškai. Bernotų piliakalnis – vienas seniausių Lietuvoje. Spėjama, kad I-V amžiuje čia stovėjo gynybinė pilis. Archeologai šioje vietoje rado lipdytos bei žiestos brūkšniuotu paviršiumi keramikos. Ekstrasensai taip pat teigia, kad netoli geografinio centro esančiame miške yra vieta, kurioje yra intensyvi energetinių linijų sankirta.

1998 m. buvo kilusi iniciatyva geografinį centrą paženklinti krikščioniškais ženklais. Ant gretimo pilkapio buvo pastatytas aukštas kryžius - norėta pastatyti ir didžiulę bažnyčią.Vėliau EGC norėta pastatyti didelį alaus barą, pramogų centrą “Europolis”, sukurti prabangių viešbučių kompleksą; pilstyti į maišelius EGC žemę ir kaip suvenyrus pardavinėti juos Europoje, tačiau idėjos taip ir liko idėjomis.

2004 m. gegužės 1 d. surengtas iškilmingas Europos geografinio centro pristatymas, skirtas Lietuvos narystei Europos Sąjungoje paminėti. Garsus lietuvių skulptorius Gediminas Jokūbonis sukūrė balto granito koloną, kurios viršų juosia žvaigždžių karūna. Kiekvienais metais gegužės mėnesį čia organizuojami dviračių žygiai.

EGC - unikali vieta, kurie yra ir istorinių-archeologinių vertybių, ir ežeras, ir rekreacijai tinkamų miškų, todėl čia ypač šiltuoju metų laiku smagu apsilankyti tiek Lietuvos, tiek užsienio turistams.